V Bathurstu stojí největší obyvatelný ananas na světě.

V Bathurstu stojí největší obyvatelný ananas na světě. | zdroj: atlasobscura.com


Sedmnáctimetrový dům ve tvaru ananasu je největší svého druhu na světě

TÉMATA: architektura | stavby | afrika

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 10. 2017 | 09:00

Ananas se stal inspirací pro jihoafrické stavitele, kteří se rozhodli postavit dům právě ve tvaru tohoto plodu. A udělali to opravdu zajímavě.

Ananas nezvolili náhodou. Celá oblast Bathurstu v Jihoafrické republice je známá právě pěstováním této plodiny, takže bylo celkem jasné, proč vybrali zrovna ananas. Předchozí pokusy pěstovat jiné plodiny příliš úspěšné nebyly. Když se zde v 18. století začaly pěstovat ve velkém ananasy, najednou celá oblast zbohatla, protože se to ukázalo jako výnosný podnik. Obří ananasový dům tak místní postavili i z vděčnosti této plodině. Velký ananas, jak se budova jmenuje, byla postavena místní komunitou zemědělců už v 80. letech. 

Budova má tři podlaží a je vyrobena z kovu a laminátu. Nahoře je pozorovatelna, odkud je vidět daleko do kraje. Uvnitř budovy je muzeum věnované, jak jinak, pěstování ananasů. Samozřejmě nechybí obchůdek s všemožnými ananasovými produkty. Bohužel budova není úplně originální. Velmi podobná stojí v australském Queenslandu. Ovšem ta je o půl metru nižší, takže prvenství patří ananasu z Bathurstu. Kdo máte cestu kolem, určitě se zastavte. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 10. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu