Data přicházející z ISS byla chybná, ukázal sedmnáctiletý student

Data přicházející z ISS byla chybná, ukázal sedmnáctiletý student | zdroj: sciencealert.com


Sedmnáctiletý student opravil chybu NASA, dostalo se mu díků

TÉMATA: vesmír | studenti | iss | nasa

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2017 | 09:07

Když se řekne NASA, člověku tak nějak vytane na mysli hromada chytrých lidí a počítačů, kteří prostě nedělají chyby. Ovšem opak je pravdou, jak dokázal sedmnáctiletý student střední školy v britském Sheffieldu Miles Soloman.

Soloman se podílel na studentském projektu TimPix, který umožňuje mladým lidem získat data z radiačního detektoru, který měl na palubě mezinárodní stanice ISS astronaut Tim Peake během svého šestiměsíčního pobytu. Soloman dostal data z Peakova detektoru v podobě ohromného množství excelových tabulek. Soloman data roztřídil podle úrovně energie a objevil cosi podivného. Projel data odshora dolů a zjistil, že tam, kde by měla být úroveň energie nulová, je současně úroveň radiace s hodnotou -1. Napřed si myslel, že radiace může dosahovat záporných hodnot, ale to byl omyl. Když si to Soloman uvědomil, napsal do NASA mail. 

Z NASA přišla odpověď, že o chybě vědí. Ovšem pracovníci se mylně domnívali, že jde o chybu jednotlivou, která se vyskytne jednou nebo dvakrát do roka. "Zjistili jsme, že se to dělo několikrát za den," řekl k nálezu chyby sám Soloman. Díky jeho pozornosti a pečlivosti tak NASA zjistila, že jejich detektor radiace není úplně v pořádku. Ukázalo se, že nebyl správně nastaven algoritmus, který konvertoval data. "Bylo to pro nás překvapivé a také trapné," říká Lawrence Pinsky, který byl koordinátorem projektu TimPix. Nicméně se alespoň ukázalo, že i zapojení velmi mladých studentů do reálných výzkumných projektů má svůj smysl. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2017 | 09:07

Zavří­t reklamu