válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedmnáctiletá dívka šla darovat krev. Skončila ochrnutá

Sedmnáctiletá dívka šla darovat krev. Skončila ochrnutá
Zdroj: Unsplash

Sedmnáctiletá Kanaďanka chtěla udělat dobrý skutek. Kvůli špatně provedenému vpichu během odběru krve skončila zmrzačená.

Simona Knotkova 30. listopadu 2020

Gabriela Ekman z kanadského Ontaria byla před čtyřmi lety svědkem toho, jak její sestra dostala záchvat a několik minut nedýchala. Tato zkušenost ji přivedla k rozhodnutí, že se stane dárcem krve. Jak píše na svém facebookovém profilu, jako zdravá aktivní dívka, která nekouřila ani nepila, byla ideálním člověkem na odběr. První a poslední návštěva krevní banky pod záštitou organizace Canadian Blood Services jí ale navždy změnila život.

Thumbnail # Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají
Mohlo by Vás zajímat:

Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají

Když jí zdravotnice prováděla vpich, vydala ze sebe slovo „ups“. Další pracovníci poté komentovali, jak rychle krev teče a jak moc je okysličená. Gabriela nikdy předtím na odběru nebyla, a proto netušila, že možná došlo k nějaké chybě. Problémy s rukou začaly ihned po ukončení odběru. V místě vpichu se vytvořila velká sraženina, kolem které se dělaly modřiny. Na doporučení charity dívka zavolala matce a společně jely okamžitě do nemocnice. Po sérii testů a následné životně důležité operaci na zástavu vnitřního krvácení a odstranění sraženiny lékaři přišli na příčinu komplikací – zdravotnice namísto žíly napíchla tepnu. Gabriela následkem toho přestala hýbat pravou rukou a dodnes ji nemůže narovnat. Kromě komplexního regionálního bolestivého syndromu trpí i její duševní zdraví.

„Byla jsem veselou, schopnou, sebevědomou, nezávislou mladou ženou na startu dospělého života. Teď jsem permanentně postižená, s těžkým břemenem, bez sebedůvěry a samostatnosti. Životní radosti jako děti nebo život ve vlastním bydlení se mi vzdálily. Jak můžu zajistit svou rodinu, když nejsem schopná pracovat? Jak se mám starat o své budoucí děti, když se nedokážu ani sama obléct nebo si připravit jídlo?“ ptá se dnes jednadvacetiletá žena.

Ze strany Canadian Blood Services se dosud nedočkala finančního odškodnění. Přesto věří, že darovat krev je správné. Ostatním ale radí, aby byli opatrní a dobře si zjistili, co odběr obnáší a jaké mají jako dárci práva.

Thumbnail # Muž má vzácný typ krve. Díky dárcovství zachránil už miliony dětí
Mohlo by Vás zajímat:

Muž má vzácný typ krve. Díky dárcovství zachránil už miliony dětí

„Věřím, že lidé by měli darovat krev. Věřím, že dát život někomu jinému, je nádherná věc. To je i důvod, proč jsem do toho původně šla. Nemělo by vás to ale stát všechno, co máte. Nemělo by vám to brát vaši nezávislost, vaše sebevědomí a nemělo by vám to ničit vaši budoucnost.“

Další články

Zavří­t reklamu