Roy Sullivan s jedním ze svých propálených kloubouků.

Roy Sullivan s jedním ze svých propálených kloubouků. | zdroj: wikipedia.org


Sedmkrát přežil zásah bleskem! Nakonec se zabil kvůli manželce

TÉMATA: usa | lidé | příběhy

user-avatar

Simona Knotková

7. 06. 2020 | 14:00

Roy Sullivan se zapsal do historie neobvyklým způsobem. Sedmkrát se mu totiž podařilo přežit zásah bleskem. Vysloužil si díky tomu přezdívku Lidský hromosvod.

Měl muž z Virginie neskutečnou smůlu, nebo velké štěstí? Zatímco pravděpodobnost, že člověka zasáhne blesk, je zhruba 1:10000, Roy Cleveland Sullivan byl za svého života zasažen sedmkrát. Všechny tři nešťastné náhody ale přežil a skončil maximálně s lehkými popáleninami a ohořelými vlasy.

Díky práci správce Národního parku Shenandoah se Sullivan pohyboval v přírodě a o bouřky neměl nouzi. K prvnímu zásahu mělo dojít v dubnu 1942. Sullivan, tehdy třicetiletý, se před bouřkou schovával v požární rozhledně. Stavba byla čerstvě postavená a neměla dosud hromosvod. Blesk ji zasáhl celkem osmkrát a z toho jednou i jeho. Muž tuto událost později popsal jako ten nejhorší zásah bleskem, který zažil. Elektrický výboj mu vstoupil do těla pravou nohou a v botě nechal vypálenou díru. Uvnitř věže prý "přeskakovaly ohně".

Národní park Shenandoah

Další setkání s přírodní silou proběhlo o dvacet sedm let později. Paradoxně se tak stalo v jedoucím voze, který obvykle funguje jako takzvaná Faradayova klec a cestující před zásahem chrání. Nebyl už ale Sullivan živoucím důkazem toho, že logika a pravděpodobnost nemusí vždy platit? Navíc jel tehdy s otevřeným okýnkem. Blesk nejprve udeřil do blízkého stromu a poté sjel oknem do auta, kde trefil Sullivana. Ten ztratil po nárazu vědomí a narazil do okraje útesu. Až na ohořelé obočí a vlasy se mu ale nic nestalo.

Třetí zásah přišel celkem brzy, už v roce 1970. Blesk si Sullivana našel před jeho domem, kde nejprve udeřil do transformátoru a pak sežehl jeho levé rameno. Čtvrtý blesk ho zastihl v roce 1972 v jeho správcovské stanici. I tentokrát skončil jenom s ohořelými vlasy, hůře dopadla ale už jeho psychika. Ač se jednalo o nebojácného člověka, který nedal na pověry, po čtvrtém incidentu začal věřit tomu, že se ho nějaká nadpřirozená síla pokouší zničit. Od té doby se každé další bouřce vyhýbal a skrýval se před ní. Také s sebou začal nosit vodu, kdyby mu zase chytly vlasy. Ani prevence ale nepomohla. Další zásah následoval hned v roce dalším.

Sullivan byl na kontrole parku, kdy si všiml blížící se bouřky. Ihned nasedl do auta a jel pryč. Měl pocit, že ho černý napěchovaný mrak celou dobu pronásleduje. Když se zdálo, že je už v bezpečí, z auta vystoupil. V momentě ho zasáhl blesk.

Roy Sullivan byl robustní muž, který prý připomínal herce Genea Hackmana. Možná i díky dobré tělesné konstituci se mu podařilo všechny zásahy přežít. Lidé se mu ale později vyhýbali, protože měli strach, že je v jeho přítomnosti také zasáhne blesk

Podobný průběh měl také šestý zásah v roce 1976. Muž se opět pokoušel uniknout před bouřkovým mrakem, ale blesk mu tentokrát poranil kotník. Konečně naposled se Sullivan s bleskem setkal o rok později. Výboj ho zasáhl během rybaření a popálil mu vršek hlavy, hruď a břicho. Když byl na odjezdu z místa, všiml si, že jeho ryby mu krade medvěd, který se najednou vynořil z lesa. I přes další prodělaný šok ještě jednou sebral odvahu a zvíře odehnal větví. Bylo to prý po dvacáté druhé, co takto zaútočil na medvěda.

Od té doby se nebe nad Sullivanem slitovalo a nechalo ho být. I pouhých sedm zásahů ostatně stačilo na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Dva propálené klobouky jsou dodnes vystavené v navazující výstavě v New Yorku a Jižní Karolíně.

Jak "nesmrtelný" muž nakonec zemřel? V roce 1983 vlastní rukou, když se zastřelil údajně kvůli neopětované lásce ke své o třicet let mladší manželce. Smutná tečka za neobyčejným životem. 

user-avatar

Simona Knotková

7. 06. 2020 | 14:00

Zavří­t reklamu