válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedmkrát přežil zásah bleskem! Nakonec se zabil kvůli manželce

Sedmkrát přežil zásah bleskem! Nakonec se zabil kvůli manželce
Zdroj: wikipedia.org

Roy Sullivan se zapsal do historie neobvyklým způsobem. Sedmkrát se mu totiž podařilo přežit zásah bleskem. Vysloužil si díky tomu přezdívku Lidský hromosvod.

Simona Knotkova 7. června 2020

Měl muž z Virginie neskutečnou smůlu, nebo velké štěstí? Zatímco pravděpodobnost, že člověka zasáhne blesk, je zhruba 1:10000, Roy Cleveland Sullivan byl za svého života zasažen sedmkrát. Všechny tři nešťastné náhody ale přežil a skončil maximálně s lehkými popáleninami a ohořelými vlasy.

Díky práci správce Národního parku Shenandoah se Sullivan pohyboval v přírodě a o bouřky neměl nouzi. K prvnímu zásahu mělo dojít v dubnu 1942. Sullivan, tehdy třicetiletý, se před bouřkou schovával v požární rozhledně. Stavba byla čerstvě postavená a neměla dosud hromosvod. Blesk ji zasáhl celkem osmkrát a z toho jednou i jeho. Muž tuto událost později popsal jako ten nejhorší zásah bleskem, který zažil. Elektrický výboj mu vstoupil do těla pravou nohou a v botě nechal vypálenou díru. Uvnitř věže prý „přeskakovaly ohně“.

Národní park Shenandoah

Národní park Shenandoah

Další setkání s přírodní silou proběhlo o dvacet sedm let později. Paradoxně se tak stalo v jedoucím voze, který obvykle funguje jako takzvaná Faradayova klec a cestující před zásahem chrání. Nebyl už ale Sullivan živoucím důkazem toho, že logika a pravděpodobnost nemusí vždy platit? Navíc jel tehdy s otevřeným okýnkem. Blesk nejprve udeřil do blízkého stromu a poté sjel oknem do auta, kde trefil Sullivana. Ten ztratil po nárazu vědomí a narazil do okraje útesu. Až na ohořelé obočí a vlasy se mu ale nic nestalo.

Třetí zásah přišel celkem brzy, už v roce 1970. Blesk si Sullivana našel před jeho domem, kde nejprve udeřil do transformátoru a pak sežehl jeho levé rameno. Čtvrtý blesk ho zastihl v roce 1972 v jeho správcovské stanici. I tentokrát skončil jenom s ohořelými vlasy, hůře dopadla ale už jeho psychika. Ač se jednalo o nebojácného člověka, který nedal na pověry, po čtvrtém incidentu začal věřit tomu, že se ho nějaká nadpřirozená síla pokouší zničit. Od té doby se každé další bouřce vyhýbal a skrýval se před ní. Také s sebou začal nosit vodu, kdyby mu zase chytly vlasy. Ani prevence ale nepomohla. Další zásah následoval hned v roce dalším.

Sullivan byl na kontrole parku, kdy si všiml blížící se bouřky. Ihned nasedl do auta a jel pryč. Měl pocit, že ho černý napěchovaný mrak celou dobu pronásleduje. Když se zdálo, že je už v bezpečí, z auta vystoupil. V momentě ho zasáhl blesk.

Roy Sullivan byl robustní muž, který prý připomínal herce Genea Hackmana. Možná i díky dobré tělesné konstituci se mu podařilo všechny zásahy přežít. Lidé se mu ale později vyhýbali, protože měli strach, že je v jeho přítomnosti také zasáhne blesk

Roy Sullivan byl robustní muž, který prý připomínal herce Genea Hackmana. Možná i díky dobré tělesné konstituci se mu podařilo všechny zásahy přežít. Lidé se mu ale později vyhýbali, protože měli strach, že je v jeho přítomnosti také zasáhne blesk

Podobný průběh měl také šestý zásah v roce 1976. Muž se opět pokoušel uniknout před bouřkovým mrakem, ale blesk mu tentokrát poranil kotník. Konečně naposled se Sullivan s bleskem setkal o rok později. Výboj ho zasáhl během rybaření a popálil mu vršek hlavy, hruď a břicho. Když byl na odjezdu z místa, všiml si, že jeho ryby mu krade medvěd, který se najednou vynořil z lesa. I přes další prodělaný šok ještě jednou sebral odvahu a zvíře odehnal větví. Bylo to prý po dvacáté druhé, co takto zaútočil na medvěda.

Od té doby se nebe nad Sullivanem slitovalo a nechalo ho být. I pouhých sedm zásahů ostatně stačilo na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Dva propálené klobouky jsou dodnes vystavené v navazující výstavě v New Yorku a Jižní Karolíně.

Jak „nesmrtelný“ muž nakonec zemřel? V roce 1983 vlastní rukou, když se zastřelil údajně kvůli neopětované lásce ke své o třicet let mladší manželce. Smutná tečka za neobyčejným životem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu