válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedmiletý chlapec založil banku pro děti. Jeho klienti v ní spoří peníze a zároveň pomáhají planetě

Sedmiletý chlapec založil banku pro děti. Jeho klienti v ní spoří peníze a zároveň pomáhají planetě
Zdroj: odditycentral.com

Jose Adolfo Quisocala Condori z peruánského města Arequipa si všiml, že jeho vrstevníci neumějí šetřit a celé své kapesné utrácí za hračky a sladkosti. Rozhodl se jim pomoci založením studentské banky Bartselana.

Simona Knotkova 18. října 2018

Josemu byl pouhých sedm let, když v roce 2012 dostal nápad na založení banky pro děti. Vzhledem k nízkému věku ho nikdo z dospělých ale zprvu nebral vážně. Pochopení pro něj neměli ani vrstevníci.

„Moji učitelé si na začátku mysleli, že jsem se zbláznil. Říkali mi, že dítě se nemůže pustit do takového typu projektu. Nedokázali pochopit, že my děti nejsme budoucnost země, ale její přítomnost. Naštěstí jsem našel podporu u ředitele školy a asistenta naší třídy. Kvůli mé práci si ze mě spolužáci utahovali a šikanovali mě,“ vzpomíná dnes třináctiletý chlapec na nelehké začátky.

Jose vymyslel, že princip jeho banky bude spočívat na recyklování. Každé z dětí, které se bude chtít stát klientem banky, bude muset jako „vstupní vklad“ přinést nejméně pět kilogramů recyklovatelného odpadu. Poté bude muset každý měsíc odvádět nejméně kilogram dalšího odpadu. Posbíraný materiál následně vykupuje místní recyklační společnost, která klientům Joseho banky nabízí výhodnější výkupní cenu za kilo. Tak si děti své úspory vydělávají. Hned na začátku si ale musí stanovit cílovou částku, kterou si chtějí naspořit. Teprve po jejím překročení si mohou peníze z účtu vybrat.

V prvním roce se Bartselana Student Bank podařilo nasbírat tunu recyklovatelného odpadu a peníze si naspořily dvě stovky dětí z Joseho školy. Nyní má banka více jak dva tisíce klientů ve věku od desíti do osmnácti let. Děti si mohou peníze nyní i půjčovat nebo investovat. K dispozici jsou jim také kurzy finanční gramotnosti.

Úspěch malého podnikatele přilákal i velké hráče z bankovního byznysu. S Josem chce nyní uzavřít spolupráci Národní banka Peru. Chlapec se nový výzev ale nebojí.

„Nemám strach ze setkání s vedoucími pracovníky. Vždycky se ke mně chovali přátelsky a abych byl upřímný, mnohem více si rozumím s dospělými, protože dokážou pochopit mé návrhy.“

Další články

Zavří­t reklamu