Holčička připomíná malého lvíčka.

Holčička připomíná malého lvíčka. | zdroj: odditycentral.com


Sedmiletá holčička má vzácný syndrom. Nejdou jí učesat vlasy

TÉMATA: austrálie | děti | nemoc

user-avatar

Simona Knotková

5. 12. 2017 | 08:30

Shilah Yin se narodila s neobvyklým vlasovým onemocněním. Vlasy jí trčí do všech stran a nejdou učesat do rovné polohy.

Neobvyklých vlasů si rodiče sedmileté holčičky z Melbourne začali všímat v jejích třech měsících. Na hlavě jí tehdy vyrašilo jahodově blonďaté chmýří, které rostlo a stále více světlalo. Později se rodina dozvěděla, že Shilah je jednou z asi sto známých lidí na světě trpících takzvaným syndromem nerozčesatelných vlasů.

"Shilah miluje své unikátní vlasy, což souvisí i s pozitivní podporou v rodině a mezi jejími kamarády. Jako malá holčička nám říkávala, že je výjimečná stejně jako jednorožec. To nás vždycky dojalo," vypraví matka dívky Celeste Calvert-Yin.

Péče o vlasy je náročná a žena musí každé ráno strávit deset až dvacet minut jejich rozčesáváním. Používá k tomu roztok ve spreji, který od sebe jednotlivé prameny odděluje.

Fotky Shilah publikuje na Instagramu, čímž chce na problematiku upozornit veřejnost a zároveň pomoci dalším jedincům se syndromem.

"Spousta lidí si myslí, že si děláme jenom legraci a že to není žádná nemoc. Vždycky jim ale říkám: 'Vygooglete si to a uvidíte.'"

Nemoc je genetického původu a nejčastěji se vyskytuje u dětí s téměř stříbřitými blond vlasy. Medicína na ni dosud nezná lék, ale podle dosavadních zkušeností se stav vlasů v pozdějším věku stabilizuje a v některých případech se dokonce navrátí k normálu.

user-avatar

Simona Knotková

5. 12. 2017 | 08:30

Zavří­t reklamu