válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedmiletá holčička má vzácný syndrom. Nejdou jí učesat vlasy

Neobvyklých vlasů si rodiče sedmileté holčičky z Melbourne začali všímat v jejích třech měsících. Na hlavě jí tehdy vyrašilo jahodově blonďaté chmýří, které rostlo a stále více světlalo. Později se rodina dozvěděla, že Shilah je jednou z asi sto známých lidí na světě trpících takzvaným syndromem nerozčesatelných vlasů.

„Shilah miluje své unikátní vlasy, což souvisí i s pozitivní podporou v rodině a mezi jejími kamarády. Jako malá holčička nám říkávala, že je výjimečná stejně jako jednorožec. To nás vždycky dojalo,“ vypraví matka dívky Celeste Calvert-Yin.

Péče o vlasy je náročná a žena musí každé ráno strávit deset až dvacet minut jejich rozčesáváním. Používá k tomu roztok ve spreji, který od sebe jednotlivé prameny odděluje.

Fotky Shilah publikuje na Instagramu, čímž chce na problematiku upozornit veřejnost a zároveň pomoci dalším jedincům se syndromem.

„Spousta lidí si myslí, že si děláme jenom legraci a že to není žádná nemoc. Vždycky jim ale říkám: ‚Vygooglete si to a uvidíte.'“

Nemoc je genetického původu a nejčastěji se vyskytuje u dětí s téměř stříbřitými blond vlasy. Medicína na ni dosud nezná lék, ale podle dosavadních zkušeností se stav vlasů v pozdějším věku stabilizuje a v některých případech se dokonce navrátí k normálu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu