válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedmiletá dívka začala předčasně dospívat. Může za to prý spánek při rozsvíceném světle

Sedmiletá dívka začala předčasně dospívat. Může za to prý spánek při rozsvíceném světle
Zdroj: odditycentral.com

Mnoho dětí má strach z tmy a vyžaduje usínat při rozsvíceném světle. Kuriózní případ z Číny ukazuje, že se podobný přístup může negativně podepsat na jejich vývoji.

Simona Knotkova 14. října 2019

Dívka, uváděná čínskými médii pod smyšleným jménem Dandan, se ještě donedávna nijak nelišila od svých vrstevnic. Před sedmým rokem života začala rapidně růst a v sedmi měřila už skoro sto dvacet centimetrů, ale stále to nebylo nic, co by její matku znepokojovalo. Žena byla naopak ráda, jak dobře se její dítě vyvíjí. Že je něco v nepořádku, jí došlo teprve v momentě, když si během jedné koupele povšimla, že Dandaně rostou prsa.

Její pochybnosti potvrdili také lékaři v nemocnici v Ning-pu. Ti během prohlídky zjistili, že dívce začala puberta o tři roky dřív, než je běžné. Poukazovala na to zejména stavba kostí, která byla stejná jako u desetiletých dětí. Dandana měla také plně vyvinuté vaječníky.

Proces dospívání je nyní ve stádiu, kdy ho už není možné léky zvrátit. Podle prognózy má být dívka paradoxně navíc malá a její výška v budoucnu nejspíše nepřesáhne sto padesát centimetrů. „Existuje mnoho příčin, které u dítěte způsobují předčasnou pubertu, a z toho důvodu je důležité problém podchytit v době, kdy ho můžeme ještě zastavit. Pokud se již začnou tvořit osteofyty, je příliš pozdě,“ sdělil jeden z čínských doktorů.

Ještě podivnější je zřejmá příčina, která předčasné dospívání způsobila. Lékaři na ni zprvu nemohli přijít, protože podle matky byla Dandana vždy řádně živena a v její stravě se nevyskytovalo nic, co by mohlo mít negativní vliv na hormony. Poté se ale dozvěděli, že dívka byla zvyklá poslední tři roky spát při rozsvíceném světle. A to byl asi onen kámen úrazu.

Vývoj dítěte mimo jiné totiž ovlivňuje také hormon melatonin. Jeho produkce je nejvyšší právě během spánku. Častý spánek za světla může ale jeho tvorbu nejenom narušit, ale také úplně potlačit, což se může odrazit na předčasné vyzrálosti.

Mezi další nebezpečné faktory patří užívaní doplňků stravy nebo maso z velkochovů obsahující hormony.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu