Luciano Baietti je držitelem 15 vysokoškolských titulů. | zdroj: youtube.com


Sedmdesátiletý Ital drží světový rekord v počtu univerzitních titulů, neuhodnete, kolik jich má

TÉMATA: lidé | itálie | senioři

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 03. 2017 | 07:51

Luciano Baietti by mohl být jedním z mnoha italských důchodců žijících ve městečku Vlletri. Ovšem Baietti je mimořádná osobnost, možná nejvzdělanější člověk na světě. Je totiž držitelem světového rekordu v počtu získaných univerzitních titulů.

Zatímco většina lidí si vystačí s jedním, maximálně se dvěma tituly, Luciano Baietti jich má 15. Je tak trochu věčný student. Za dne pracoval na svém domě a zahradě, po nocích studoval.  Každé ráno vstal ve tři hodiny a ponořil se do knih a učebnic. Jak sám říká, studium mu pomáhá udržet jeho mysl čilou. "Díky knihám se cítím svobodně," říká. Na zdi mu visí portrét  Louis-Francois Bertina, myslitele z 19. století.Luciano Baietti

Baietti získal světové prvenství už v roce 2009, kdy měl "pouhých" devět titulů, ale se studiem nepřestal a svou sbírku rozšířil na 15. Tři jsou magisterské a sedm bakalářských. Většinu získal na univerzitě La Sapienze v Římě, kde je současně nejstarším studentem, ale tituly obdržel i na univerzitách v Turíně a Neapoli.

Asi se ptáte, z jakých oborů má své tituly. Je to pestrá skladba obsahující sociologii, právo, literaturu, filozofii, politologii, ale také vojenskou strategii nebo kriminologii. Vše zvládl při práci, je ředitelem jedné střední školy. Kromě píle a nesporné inteligence je za vším i ono brzké ranní vstávání. I dnes je to tak, že většina lidí spí, zatímco  Baietti studuje. To opravdu dokáže jen málokdo, klobouk dolů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 03. 2017 | 07:51

Zavří­t reklamu