válkaČeskoslovenskoobjevy

Sedm trpaslíků z Osvětimi nadchlo Anděla smrti Mengeleho. Mučil je a ponižoval

Když v půlce roku 1944 dorazil do Osvětimi jeden z mnoha židovských transportů, na rampu z vagónu vystoupilo sedm trpaslíků. Dva muži a pět žen velikosti pětiletého dítěte. Jakmile je spatřili vojáci, ihned nařídili probudit táborového lékaře. Říkalo se mu dr. Smrt a jeho pravé jméno bylo Josef Mengele.

Tomáš Chalupa 1. února 2015

Liliputi dovezení do Osvětimi byla židovská rodina Ovitzových, která vystupovala společně na nejrůznějších zábavních a uměleckých akcích. Jako zcela nezpůsobilí k těžké fyzické práci by byli okamžitě zařazeni do skupiny těch, které čekala plynová komora. Jenže Mengele byl jimi doslova nadšen. Když trpasličí rodinu spatřil, vyřítil se ze svého baráku na rampu a nadšeně křičel: „Mám práce na dvacet let!“ Liliputi byli rádi, že se k nim pohledný a sympatický lékař choval velmi uctivě a hezky. To se však mělo brzy změnit.

Ovitzovi si mohli ponechat své věci, neostříhali jim hlavy, jen jídlo měli stejné jako ostatní vězni v táboře. Společně s nimi se dostalo speciální přízně od doktora Smrti také dalším jejich příbuzným, takže celá skupina čítala nějakých 22 lidí. Měli dokonce vlastní nádobí a věci na umytí. Vše vypadalo velmi nadějně, dokud se hned druhý den všichni nedostavili do doktorovy laboratoře.

Mengele zahájil experimenty neuvěřitelně dlouhým odběrem krve. „Množství odebrané krve bylo enormní, omdlévali jsme, a jakmile jsme přišli k sobě, odběr pokračoval,“ vzpomíná Perla Ovitzová. Takový odběr krve byl z lékařského hlediska zcela zbytečný a šlo jen sadistické mučení bez jakéhokoliv významu. Tak ostatně vypadala většina Mengeleho experimentů. Došlo například na jakousi podivnou kúru, která měla údajně léčit syfilis. Do uší liliputů lil Mengele střídavě vřící a ledovou vodu. Utrpení bylo strašné, ale Ovitzovi se stále drželi.

Vrcholem ovšem nakonec nebyl nějaký medicinský experiment, ale vystoupení, které Mengele zorganizoval pro jakési důstojníky. Zatímco Ovitzovi si mysleli, že půjde o zábavný kabaret, Mengeleho plány byly jiné. Jakmile trpaslíci nastoupili na improvizované pódium před několika desítkami vojáků a důstojníků, Mengele jim nařídil, aby se svlékli do naha. Pak zahájil přednášku o degeneraci židovské rasy, kterou znázorňoval na nahých tělech Ovitzových. Mluvil o genetické podřazenosti, podlidech a mnoha nedostatcích této rasy, a když skončil, obecenstvo ho odměnilo aplausem ve stoje. Ovitzovi se vrátili z akce naprosto psychicky zlomení.

Konec války se rychle blížil a pro Ovitzovi i další vězně z Osvětimi mělo peklo naštěstí už brzy skončit. Než do tábora pronikla Rudá armáda, Mengele uprchl a nakonec v klidu dožil v Argentině. „Mengele byl jako filmová hvězda. Velmi pohledný. Bylo lehké se do něj zamilovat. Ale nikdo, kdo viděl jeho obličej, si nedokáže představit, jaká zrůda se za touhle maskou skrývala. Přesto, kdybych měla rozhodnout, jestli má Mengele viset, nechala bych ho jít. Byli jsme zachráněni z milosti ďábla, Bůh mu k tomu dal pověření,“ uzavírá Perla Ovitzová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu