Indické město Bombaj obklopují desítky jeskyní, kde dřív žili mniši.

Indické město Bombaj obklopují desítky jeskyní, kde dřív žili mniši. | zdroj: timesofindia


Sedm starodávných buddhistických jeskyní se našlo u vodopádu v Bombaji

TÉMATA: archeologie | objevy | indie | bombaj | buddhismus

user-avatar

Irena Gruberová

3. 02. 2016 | 11:00

Sedm jeskyní, které před více než 2000 lety sloužily buddhistickým mnichům jako úkryt před monzunovými dešti, objevili výzkumníci v Národním parku Sandžaje Gándhího v indickém městě Bombaji. V jedné z nich ještě donedávna žil svatý muž.

Nejde zdaleka o jediné jeskyně v bombajském národním parku, který je největším městským parkem na světě. Nachází se tu okolo 160 dalších jeskyní, které byly vytesány v době mezi 1. stoletím před Kristem a 10. stoletím našeho letopočtu. Tento jeskynní komplex známý pod jménem Kanheri je unikátní svým vodním hospodářstvím a systémy na sběr dešťové vody.

Sedm nově objevených jeskyní je ale možná ještě starších. „Mají jednodušší architekturu a postrádají vodní nádrže, které známe z jeskyní Kanheri,“ poukázal šéf výzkumného týmu Suraj Pandit. „Navíc jsme tu našli monolitické nástroje, které převládaly v době před 1. století před Kristem. Absence vodních nádrží naznačuje, že mniši zde žili v období monzunových dešťů.“

Jedna z nově objevených jeskyní

Pandit deníku Timesofindia rovněž prozradil, že nejde o náhodný objev, jako spíše o výsledek systematického průzkumu lokality, do které výzkumníky přivedly mimo jiné i zmínky v posvátných buddhistických textech, psaných prastarým jazykem Páli. Protože buddhističtí mniši si budovali své přístřešky poblíž vodních zdrojů, vydal se tříčlenný výzkumný tým k jednomu vodopádu za jeskyněmi Kanheri. K jeho vrcholu se prodírali hustými křovisky a kaktusy. „Po obou stranách vodopádu byly jeskyně – tři na jedné a dvě na druhé straně. Bylo zcela zjevné, že byly vytvořeny z přírodní skály. Hladký ohyb, omítky, prahové trámy u dveří, lavice na spaní, to vše svědčilo o tom, že šlo o umělé jeskyně,“ popisoval Pandit.

Tudy teče jen sezónní vodopád, vodou se naplní v období dešťů.

Jak ale později zjistili, přehlédli klíčový ukazatel, který by jim objevování jeskyní usnadnil. „Zapomněli jsme, že v případě většiny buddhistických jeskyní byl přístup k jeskyním po schodech vytesaných do skály. Teprve až když jsme se vylezli na vrchol vodopádu, všimli jsme si, že k jeskyním vede vlastní chodník,“ smál se Pandit a přiznal, že ze samého nadšení pokračovali stejným způsobem dál, když však lezli po strmém svahu nahoru, Pandit ztratil rovnováhu, uklouzl a spadl. Zlomil si ruku a utrpěl otevřenou ránu v hlavě. Museli ho okamžitě dopravit k lékaři. Následujícího dne se na místo vrátili zbylí dva členové výpravy a objevili pak zbývající dvě jeskyně. Všimli si, že jedna z nich byla ještě donedávna obývána a byla pokryta moderní koupelnovou dlažbou. Používal ji jeden z místních svatých mužů zvaných sádhu, kteří dříve žili v bombajském parku, než jim soud v 90. letech přikázal se odtamtud vystěhovat.

 

user-avatar

Irena Gruberová

3. 02. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu