válkaČeskoslovenskoobjevy

Seděl za Rudolfa Hesse jeho dvojník? Pravdu odhalil test DNA

Seděl za Rudolfa Hesse jeho dvojník? Pravdu odhalil test DNA
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Nad pobytem Rudolfa Hesse ve vězení se až do dnešních dnů vznášela spousta otázníků. Konspirační teorie, podle které si trest odpykával Hessův dvojník, je ale už navždy vyvrácena. Pravdu odhalila o desítky let později DNA analýza jeho krevního vzorku.

Simona Knotkova 1. března 2019

Rudolf Hess působil za 2. světové války jako druhý Hitlerův nástupce po Hermannu Göringovi. Jeho hlavním úkolem bylo odcestovat do Velké Británie a pokusit se domluvit mír s Jiřím VI. Celá operace se však nezdařila a Hess skončil v květnu 1941 ve vězení londýnského Toweru. Zbytek války prožil na anglickém venkově, odkud putoval přímo do dějiště Norimberských procesů.

Norimberský proces, v přední řadě sedí zleva Göring, Hess, von Ribbentrop a Keitel. Druhá řada je v sestavě Dönitz, Raeder, Schirach a Sauckel.

Norimberský proces, v přední řadě sedí zleva Göring, Hess, von Ribbentrop a Keitel. Druhá řada je v sestavě Dönitz, Raeder, Schirach a Sauckel.

Zde byl uznán vinným za přípravu války a odsouzen k doživotí. Společně s dalšími trestanými nacisty byl přemístěn do Špandavy, kde si jako jediný skutečně odseděl celý trest. Krátce po uvěznění se ale začaly objevovat divoké teorie, že vězněný politik ve skutečnosti není Hess, nýbrž jeho dvojník. Spekulace podporoval anglický doktor W. Hugh Thomas, podle kterého se zajatý muž nejenom nepodobal Hessovi, ale také mu chybělo zranění na hrudi, které si Hess odnesl z války. Vězněný muž vykazoval prý časté známky amnézie a nerad vídával svou rodinu. Do vyšetřování možné záměny se pustila sama britská vláda, ale žádnou z domněnek se jí nepodařilo potvrdit. Konspirační teorii ostatně nevěřila ani manželka Ilse Hess.

Rudolf Hess za svého pobytu ve Špandavě.

Rudolf Hess za svého pobytu ve Špandavě.

Hessova smrt je dalším námětem k četným dohadům. I když se dle oficiálních dokumentů v roce 1987 oběsil, velká část lidí dodnes věří, že za jeho smrt mohli ve skutečnosti Britové, kteří sebevraždu jenom fingovali. Hess byl na tom údajně po zdravotní stránce tak špatně, že by oběšení ani nebyl schopen. Jeho tělo bylo původně uloženo do hrobu ve městě Wunsiedel. Kvůli častým schůzkám neonacistů, kteří si z hrobu udělali pietní místo, byly však jeho pozůstatky znovu vykopány, spáleny a rozhozeny do moře. Teoreticky byl tedy zničen poslední materiál, který mohl prokázat, zda byl Hess opravdu Hessem. Nebylo tomu ale tak.

Zapečetěný vzorek krve Rudolfa Hesse.

Zapečetěný vzorek krve Rudolfa Hesse.

Ještě v půli 90. letech měl patolog Rick Wahl ve sbírce krevní vzorky sedmi nacistických vězňů ze Špandavy. Mezi nimi byl i Rudolf Hess. Wahla ale nikdy nenapadlo, jaký klíčový důkaz má ve své sbírce. Později se tyto vzorky dostaly do rukou vojenského doktora Shermana McCalla. Ani on zprvu neznal konspirační teorii, která se vázala k Hessovi. Když se o ní před pár lety dozvěděl, spojil se s rakouským molekulárním biologem Janem Cemper-Kiesslichem. Společně se jim podařilo z krve extrahovat DNA. Dalším krokem bylo vyhledat žijícího Hessova příbuzného. Tady ale narazili na komplikaci.

„Sehnali jsme kontakt na syna Wolfa Rüdigera, ale bohužel byl už po smrti. Hessovi další příbuzní žili v ústraní. Jejich příjmení je v Německu také velmi běžné, což nám ztěžovalo naše hledání,“ vypráví McCall.

Hessova krev pod mikroskopem.

Hessova krev pod mikroskopem.

Nakonec se jim ale podařilo vypátrat žijícího mužského příbuzného, který jim poskytl krev k analýze. Studie publikovaná letos prokázala 99,9% pravděpodobnost, že Hess ze Špandavy je příbuzným blíže neidentifikovatelného člena z jeho rodiny. Konspirační teorie o dvojníkovi tak byla jednou provždy vyvrácena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu