válkaČeskoslovenskoobjevy

Sebevražda v přímém přenosu. Televizní moderátorka si během vysílání prostřelila hlavu

Sebevražda v přímém přenosu. Televizní moderátorka si během vysílání prostřelila hlavu
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 1974 byli diváci lokální americké stanice svědky sebevraždy v přímém přenosu. Zoufalý čin provedla televizní moderátorka Christina Chubbuck, která bojovala s depresemi.

Simona Knotkova 1. února 2021

Christina Chubbuck se narodila 24. srpna 1944 v Ohiu. Po studiu žurnalistiky na Bostonské univerzitě začala v roce 1966 pracovat pro televizní stanici WVIZ. Později dostala místo na lokální stanici WXLT, kde uváděla svůj vlastní pořad Suncoast Digest. Dávala v něm prostor lidem z místní komunity, ať už se jednalo o majitele malých obchodů nebo jedince bojující se závislostí. Na první pohled byla Chubbuck mladá úspěšná žena, kterou naplňovala její práce. Uvnitř bojovala s depresemi a sebevražednými myšlenkami.

Thumbnail # Fotograf zachytil pád sebevražedkyně. Nikdo nezjistil, proč skočila
Mohlo by Vás zajímat:

Fotograf zachytil pád sebevražedkyně. Nikdo nezjistil, proč skočila

Hlavním problémem Christiny byla její samota. Na střední škole patřila mezi skupinu dívek, se kterými nikdo nechtěl randit. Zatímco její spolužačky si dříve nebo později ale našly partnera, Chubbuck zůstávala stále sama, s nulovými sexuálními zkušenostmi. Podle kolegů to byla uzavřená a nepřístupná žena, která se jen stěží seznamovala s novými lidmi. Kvůli odebrání jednoho vaječníku se navíc zmenšila její šance, že se někdy stane matkou.

Všechny tyto skutečnosti na ni krátce před třicítkou udeřily plnou silou. Situaci nepomáhaly ani zhoršující se poměry v zaměstnání, kdy byla Christina ze strany vedení tlačena do věcí, které jí byly proti chuti. Manažeři po ní mimo jiné chtěli, aby ve svém pořadu zobrazovala více násilí, a vyvolávala tak ve svých divácích pocity strachu a zhnusení, které jak známo fungovaly jako droga a zvětšovaly čísla sledovanosti. V posledních týdnech před svou smrtí Chubbuck navštěvovala psychiatra a před blízkým okolí netajila, že se chce zabít. Nikdo ji však nebral vážně.

Thumbnail # Krásná sebevražedkyně dodnes fascinuje svět. Ještě více vás udiví důvod jejího skoku
Mohlo by Vás zajímat:

Krásná sebevražedkyně dodnes fascinuje svět. Ještě více vás udiví důvod jejího skoku

Ráno 15. července 1974 nastoupila jako obvykle do práce. Kolegové vypovídali, že měla mimořádně dobrou náladu. Po přečtení dvou zpráv s ledovým klidem a úsměvem na tváři prohlásila: „A nyní, milí diváci, pokračujeme na kanále 40 jako obvykle s politickým programem plným krve a násilí, kdy poprvé uvidíte v živých barvách pokus o sebevraždu. Hezky se bavte.“ Následně sáhla do tašky, ze které vytáhla pistoli a v přímém přenose se zastřelila. Stanice vysílání ihned přerušila a divákům pustila film.

Chubbuck měla svůj sebevražedný pokus natolik promyšlený, že dokonce pro jiného člena produkce napsala zprávu, kterou měl o jejím činu v televizi přečíst. Svůj vlastní stav v ní označila jako „kritický“. Rozsáhlému zranění definitivně podlehla 14 hodin po stisknutí spouště.

Thumbnail # Les sebevrahů: Všude se tam válejí mrtvoly. Za děsivý trend může knížka
Mohlo by Vás zajímat:

Les sebevrahů: Všude se tam válejí mrtvoly. Za děsivý trend může knížka

Ironií je, že v půli 70. let byly noviny plné jiných, senzačnějších zpráv (včetně řádění sériového vraha Teda Bundyho), a příběh o jedné sebevražedné hlasatelce celkem rychle upadl v zapomnění. Teprve o dvacet let později se s příchodem internetu začala její sebevražda znovu probírat a lidé pořádali hon po zapovězeném záznamu sebevraždy. Ten podle vdovy bývalého majitele televize skutečně existuje, ale před únikem na veřejnost ho chrání nejmenovaná právní společnost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu