válkaČeskoslovenskoobjevy

Sebevražda byla to poslední, na co myslela, tvrdí fotograf, který Marylin Monroe fotil tři týdny před její smrtí

Sebevražda byla to poslední, na co myslela, tvrdí fotograf, který Marylin Monroe fotil tři týdny před její smrtí
Zdroj: pinterest
+ 13 fotek+ 14 fotek

Tři týdny před svou tragickou smrtí pózovala hollywoodská hvězda Marylin Monroe svému příteli fotografu Georgi Barrisovi na pláži Santa Monica v Kalifornii. Poslední fotky největší filmové sexbomby všech dob dlouhá léta nesměl nikdo vidět, fotograf je odmítal zveřejnit. 4. června jdou tyto vzácné snímky na londýnské aukci do dražby. Předpokládá se, že každý bude vydražen nejméně za 38 tisíc korun.

blondie 29. května 2015

Když americký fotograf George Barris fotil 13. června roku 1962 rozesmátou a dovádějící Marylin Monroe na mořské pláži, ani v nejmenším by ho nenapadlo, že je to naposledy, co mu jeho múza a kamarádka v jedné osobě takto zapózuje. V té době spolu připravovali knihu o jejím životě, která měla herečku ukázat v pravém světle. „Nevěř ničemu, co si o mně přečteš, než příběhu, který ti svěřím,“ řekla Monroe tenkrát Barrisovi. Ten dnes tvrdí, že po celou dobu jejich šestitýdenní spolupráce byla herečka veselá, bezstarostná a plná plánů do budoucnosti.

Ti dva byli blízkými přáteli, o čemž svědčí i fakt, že herečka fotografovi zcela přenechala starost o oblečení, ve kterém se měla na pláži fotit. Na nakupování tehdy neměla čas, protože čekala doma na firmu, která jí měla přivézt nový nábytek. Barris tedy sám zašel do jejích oblíbených obchodů a vybral pro ni volnější kalhoty, sportovní tričko, teplejší svetr, tříčtvrteční plážový župan s kapucí, sexy bikini, deku a velký zelený ručník. „Spodní prádlo jsem jí nekoupil – Marylin ho nikdy nenosila,“ poznamenal fotograf.

Marylin dovádí v moři.

Marylin dovádí v moři.

Na fotkách z pláže působí Marylin uvolněně a spokojeně a není poznat, jak byla přitom unavená a třásla se zimou, protože se v pozdním odpoledni citelně ochladilo. „Tvrdě jsme pracovali. Nestěžovala si však, a když seděla na pláži zabalená do rybářského svetru, zabalil jsem ji do deky,“ vzpomínal na jejich poslední focení Barris. Marylin pak našpulila své smyslné rty a vzduchem mu poslala polibek. „To je pro tebe, Georgi,“ řekla mu a on hned stiskl spoušť. Byl to poslední záběr, který s Marylin Monroe pořídil.

George Barris s Marylin naposledy hovořil 3. srpna 1962, v pátek odpoledne, den před její náhlou smrtí. Tou dobou byl zrovna v New Yorku. „Chtěla vědět, jestli bych za ní nepřijel o víkendu na návštěvu, že je to naléhavé,“ prozradil Barris. „Řekl jsem jí, že jsem měl v plánu navštívit v New Yorku svou rodinu, ale že bych za ní mohl přijít hned v pondělí. Souhlasila,“ svěřil se Barris. Na druhý den, ze soboty na neděli, však Marylin nečekaně zemřela. Její bezvládné tělo našla ráno 5. srpna 1962 její hospodyně – mrtvá herečka ležela na posteli nahá na břiše.

Barrise zpráva o její smrti tak zdrtila, že vydání knihy o Monroe okamžitě zrušil a celých 25 let odmítal zveřejnit její poslední fotografie. Poprvé je uvolnil až v roce 1987 pro limitovanou edici. V roce 2001 nakonec vydal i knihu nazvanou Marylin: Její život jejími vlastní slovy.

Fotograf nikdy neuvěřil oficiální verzi, že se herečka předávkovala barbituráty. Dodnes je přesvědčen, že se stala obětí vraždy, o níž se dlouhá léta spekuluje, například v souvislosti s bratry Kennedyovými, s nimiž oběma měla Monroe milostný románek a hodně toho tak možná od nich věděla. „Sebevražda byla to poslední, co by ji napadlo,“ prohlásil Barris. „Měla toho tolik před sebou. Řekla mi, že její kariéra teprve začíná. Měla být na obálce a 12 stranách časopisu Cosmopolitan, dostala spoustu nabídek k vystoupením a filmům, uzavřela novou smlouvu se společností Fox, zvedli jí mzdu,“ vypočítával důvody, pro které bylo nemyslitelné, aby si sáhla na život. Krom toho vypadala pořád skvěle. Fotograf proto dodnes lituje, že ji onen osudný víkend nenavštívil, možná jí mohl zachránit život.


George Barris se narodil v roce 1922 v New Yorku jako syn rumunských emigrantů. V šesti letech dostal svůj první, skříňový fotoaparát a brzy se s ním naučil zacházet. Už jako teenager vydělával svými fotkami peníze. Za druhé světové války se stal válečným reportérem a fotil amerického generála Dwighta D. Eisenhowera. Po válce pracoval jako fotograf na volné noze a portrétoval celou řadu hollywoodských hvězd. Nejvíce se však zapsal svými fotkami s Marylin Monroe, s níž se seznámil v roce 1954 při natáčení filmu „Slaměný vdovec“. „Když jsem ji poprvé uviděl, pomyslel jsem si, že je to ta nejkrásnější, nejúžasnější osoba, jakou jsem kdy potkal,“ prohlásil později Barris. „Úplně mě dostala na kolena,“ přiznal se a dodal: „Byla zcela výjimečná.“

Další články

Zavří­t reklamu