válkaČeskoslovenskoobjevy

Sci-fi, nebo skutečnost? 4 super novinky NASA, které změní lety do vesmíru

Sci-fi, nebo skutečnost? 4 super novinky NASA, které změní lety do vesmíru

Lidé z NASA si občas stěžují, že od nich lidé očekávají nereálné věci, které se hodí spíše do filmů. Teleporty, létající auta, stroje času... Osm reálných vynálezů, na kterých NASA pracuje, ale rozhodně nejsou sci-fi.

Tomáš Chalupa 3. září 2014

1. Přistávací modul Morpheus, který ze všeho nejvíce připomíná UFO. Přistává pomocí trysek kolmo k povrchu země. Jeho hlavní část tvoří obří ocelové koule. Využití má mít při přistáních na Měsíci, Marsu nebo jiných vesmírných tělesech.

Modul Morpheus

Modul Morpheus

2. Ponorka do zmrzlých metanových moří. Zatím nijak nepojmenovaný speciální stroj, který má být zkonstruován tak, aby se mohl potopit do hydrokarbonových jezer na měsíci Titan, kde se pohybují teploty kolem kolem -167 stupňů Celsia. Jedním z cílů má být velké jezero Kraken mare.

Ponorka

Ponorka

3. Modul Orion. Už na konci tohoto roku má být proveden zkušební let nového modulu pro lidskou posádku s názvem Orion. Modul je chráněn výkonným tepelným štítem. Projekt ovšem podle některých kritiků není dostatečně inovativní a představuje ve vývoji technologií spíše jakési retro.

Modul Orion

Modul Orion

4. Nový skafandr. NASA představila hned tři designově odlišné modely nových vesmírných obleků. Z nich posléze vybrala vítězný model. Ten by měli jednou oblékat lidé kolonizující Mars. Jak trošku posměšně dodávají někteří odborníci, další modely tohoto obleku snad nebudou mít tu část nohavic, která vypadá, jako by lidé měli ve vesmíru oblečené šortky.

Skafandr

Skafandr

Další články

Zavří­t reklamu