válkaČeskoslovenskoobjevy

Schopnost číst myšlenky druhých je ovlivněna určitými geny, zjistili vědci

Schopnost číst myšlenky druhých je ovlivněna určitými geny, zjistili vědci
Zdroj: messagetoeagle.com

Zní to jako sci-fi, ale už i věda přiznává, že někteří lidé opravdu dokážou číst myšlenky druhých. Ve skutečnosti je toho schopna většina z nás pouhým pohledem do očí.

Yvonne Pokorná 29. června 2017

Často říkáme věty jako „zdá se, že je zklamaný”, “něco ho trápí”, “něco před námi tají” nebo “určitě lže”. Ale jak to víme? Na tyto otázky věda právě objevila část odpovědi.

Podle všeho je to typem DNA. Empatie a schopnost číst myšlenky druhých je tak nejspíš do jisté míry vrozená.

V roce 1997 vyvinuli vědci z Univerzity v Cambridge test kognitivní empatie, nazvaný Čtení mysli z očí. Ten odhalil, že lidé dokáží rychle interpretovat, co si ti druzí myslí nebo cítí, jenom tím, že se jim dívají do očí. Výzkumníci také zjistili, že někteří jsou v tomto ohledu lepší než ostatní a že ženy v průměru dosahují lepších výsledků než muži.

Schopnost vcítit se do druhých lidí a číst jejich myšlenky je více vlastním ženám než mužům. Je to dáno geny.

Schopnost vcítit se do druhých lidí a číst jejich myšlenky je více vlastním ženám než mužům. Je to dáno geny.

Nyní, po 20 letech vědci z Francie, Austrálie a Holandska tento test zopakovali a provedli ho na podstatně větším vzorku lidí. Na 89 tisíc lidí z celého světa se tohoto testu zúčastnilo a výsledky opět potvrdily, že ženy jsou empatičtější, intuitivnější a mají více předpokladů k tomu, co označujeme slovem telepatie (přenos myšlenek). Je to tím, že mnohé z nich mají na chromozomu 3 genetické varianty, které jim to umožňují. Je zajímavé, že u mužů tato schopnost nebyla spojena se stejnými geny.

Jedinci s touto genetickou variací mají také větší objem stratia v mozku, což je hluboká oblast šedé hmoty uvnitř hemisfér koncového mozku. Z testu rovněž vyplynulo, že ti, kteří trpí autismem nebo anorexií, často nejsou schopny vyčíst emoce z tváře druhých lidí.

„Tato nová studie ukazuje, že empatie je částečně genetická, ale neměli bychom ztrácet ze zřetele také další důležité společenské faktory, jako je raná výchova dítěte a postnatální zážitky,” upozorňuje jeden ze členů výzkumného týmu Simon Baron-Cohen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu