Vyobrazení boje polské jízdy s německými tanky | zdroj: internet


Poláci vytáhli šavle proti německým tankům, tvrdila tehdy propaganda. Pravda byla trochu jiná

TÉMATA: druhá světová válka | německo

Šavli si člověk rozhodně nepředstavuje jako zbraň, se kterou by bylo možné napadnout tank. Přesto se dodnes říká, že polští kavaleristé s tasenými šavlemi zaútočili na německé tankové jednotky.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 09. 2014 | 07:03

Nejznámější případ se měl stát za útoku wehrmachtu na Polsko v roce 1939. Polský 18. hulánský pluk napadl u obce Krojanty dlouze roztaženou a nic netušící německou pěchotu. Poláci se do kolony vřítili tryskem se šavlemi a kopími a pěchotu zdecimovali. Jenže z lesa se najednou vynořilo několik obrněných vozidel wehrmachtu a začalo kropit kavaleristy palbou z kulometů a děl. Než stihli huláni své koně otočit, většina jich pod krupobitím střel padla.

Útok jízdy na tanky

Němci na místo druhý den přivedli válečné zpravodaje a nechali je vše zdokumentovat a popsat. Zejména spojenečtí Italové se vyžívali v líčení boje kavalerie s tanky, ke kterému však prakticky nedošlo. Také německá propaganda ráda ukazovala vojenskou a technickou zaostalost Poláků. Tak se zrodil mýtus o tom, že polská jízda napadla německé tanky šavlemi.

Propagandistický obrázek

Přidávaly se k tomu i zkazky o tom, že polští důstojníci tvrdili vojákům, že tanky jsou vyrobeny z překližky. To je ovšem jen výtvor tehdejší propagandy. Takovému nesmyslu by vojáci nikdy neuvěřili, navíc Poláci měli i svoje vlastní tanky, a ty z překližky určitě nebyly.

Kavalerie

Mýtus o nesmyslném boji jízdy s tanky živili po válce také polští komunisté, kteří chtěli vylíčit důstojnický sbor jako neschopný a zcela cynický. Natočeno bylo také několik historických filmů, kde jezdci se šavlemi cválají vstříc tankům. Jezdecké jednotky měly i další armády, nejpočetnější byli asi ruští Kozáci, ale ani ti nikdy žádné tanky na svých hbitých koních nenapadli.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 09. 2014 | 07:03

Zavří­t reklamu