válkaČeskoslovenskoobjevy

Saudský princ odhalil plány na stavbu nejvyššího mrakodrapu světa

Saudský princ odhalil plány na stavbu nejvyššího mrakodrapu světa
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Saudský princ Alwaleed bin Talal zveřejnil plány své společnosti Kingdom Holding na stavbu nejvyššího mrakodrapu světa. Jeddah Tower, jak se stavba bude jmenovat, má stát ve městě Džidda na pobřeží Rudého moře. Výška věže bude měřit téměř přesně jeden kilometr. Strčí tak do kapsy všechny své konkurenty.

Tomáš Chalupa 9. prosince 2015

Financování stavby, která přijde na dvě miliardy euro, je podle prince Talala zajištěno ze saudskoarabských zdrojů. Věž bude mít 170 pater a kolem ní má vyrůst celá nová čtvrť za dalších 2,4 miliardy eur. Saudové do projektu vkládají nejen obrovské prostředky, ale také velké naděje. Budova by měla na dlouhou dobu držet prvenství nejvyšších staveb světa. Nikde jinde se ostatně nic podobného nechystá. Komplex zahrnující hotel, kanceláře a soukromé apartmány má být hotov v roce 2018. Se stavbou už se začalo. „Máme v plánu postavit každé čtyři dny nové patro,“ říká Talal. Hotovo je už šestadvacet podlaží.

Je zřejmé, že ekonomická prosperita se stěhuje na východ stejně jako budování nejvyšších staveb. Dosavadní nejvyšší stavbou světa je hotel Burdž Chalifa v Dubaji, následovaný Šanghajskou věží a hotelem Abraj al Bait v Mekkce. Teprve pak následuje One World Trade Center, které vyrostlo na místě zničeného Světového obchodního centra v New Yorku. Bohatství šejků je zřejmě bezbřehé.

Další články

Zavří­t reklamu