Saturnův měsíc Iapetus je nápadně podobný Hvězdě smrti ze Star Wars, někteří věří, že je skutečně umělý.

Saturnův měsíc Iapetus je nápadně podobný Hvězdě smrti ze Star Wars, někteří věří, že je skutečně umělý. | zdroj: dailymail.co.uk


Saturnův měsíc Iapetus vypadá jako Hvězda smrti ze Star Wars

TÉMATA: vesmír | planety | záhady | ufo

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2016 | 13:00

Vědci si nejsou zcela jistí, jak byl Iapetus zformován. Někteří věří, že ho zformovaly dávné mimozemské civilizace. A měsíc je podle nich nápadně podobný Hvězdě smrti ze Star Wars díky svému velkému kráteru.

Iapetus je podle některých ufologů umělého původu. Byl vybudován mimozemskými civilizacemi, pravděpodobně ze dvou kopulí, které byly "svařeny" k sobě dohromady. Ohromný kráter na jeho povrchu by mohla být zbraň, stejně jako na obří bitevní stanici ve Star Wars. Snímek měsíce, který přinesla v roce 2004 sonda Cassini, skutečně ukazuje nejen velký kráter, ale i jakýsi "svar", který vede zhruba v oblasti rovníku. Svar je podle všeho 16000 kilometrů dlouhý a 20 kilometrů široký a rozděluje měsíc na dvě poloviny. Vědci se spíše domnívají, že Iapetus měl v minulosti prstenec, který tento útvar zformoval. Podle některých jde o největší pohoří ve sluneční soustavě. 

Dalším důkazem, že Iapetus není přírodního původu, má být jeho tvar. Ten podle některých není kulovitý, ale spíše šestiúhelníkový. Astronomové nepopírají, že tvar měsíce skutečně není zcela oblý, ale je to podle nich přirozené. Měsíc se při svém zrodu rychle obaloval zmrzlou krustou, která není zcela plochá a vytváří úhly. Iapetus, pokud by byl umělého původu, nebo byl dokonce obyvatelný, by neměl příliš příhodné podmínky. Jeho teplota kolísá od -140 do -180 stupňů Celsia. V takto extrémním mrazu by samozřejmě nic nemohlo žít na jeho povrchu, ale co je uvnitř, to je jiná otázka. Podle vědců hlavně horniny a led, podle ufologů možná mimozemské technologie, nebo dokonce zbraně. Takže nezbývá, než přiletět blíž a pořádně se tomuto měsíci podívat na zoubek, vlastně na kráter. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu