válkaČeskoslovenskoobjevy

Saturnský tajemný šestiúhelník změnil barvu z modré na zlatou a nikdo neví proč

Záhadná struktura na Saturnově severním pólu se stala ještě záhadnější. Během čtyř let Saturnův šestiúhelník změnil zcela barvu. Místo modré je teď zlatý.

Tomáš Chalupa 28. října 2016

Šstiúhelník má na šířku 32 000 kilometrů a byl objeven před 30 lety. Je zanořený nejméně sto kilometrů hluboko do husté Saturnovy atmosféry. Podle záběrů, které pořídily sondy Cassini a Voyager, se zdá, že šestiúhelník rotuje kolem své osy stejnou rychlostí, jako rotuje celá planeta. Vědci se proto domnívají, že jde o ohromný hurikán, který víří donekonečna kolem středu šestiúhelníku rychlostí 321 km/h.

Bouře takto zuří celá desetiletí, ne li staletí. Vědci sice tuší, co onen šestiúhelník je, ale už méně chápou, jak vznikl a proč je zrovna na tom místě, na kterém je. Na udržování takové bouře je potřeba velká spousta energie. Názorů a teorií, jak bouře vznikla, je obrovské množství. Ve vědecké komunitě se o tom už dokonce vtipkuje. Do toho ovšem přišla další záhada ohledně změny barvy bouře. Už není modrá, ale zlatá.

Podle vědců to vypadá, že se na Saturnu blíží změna období. Ta se na Saturnu mění jednou za sedm let. Za poslední tři roky se zvýšil podíl slunečního svitu a právě ten má nejspíš za následek změnu barvy. „Změna barev souvistí s „ročními obdobími“ na Saturnu. V atmosféře dochází ke zvýšené produkci fotochemických oblaků v atmosféře s tím, jak se blíží slunovrat v roce 2017,“ stojí ve zprávě NASA k tomuto jevu.

V šestiúhelníku se ve velké míře produkoval aerosol, což změnilo jeho barevné spektrum v době, kdy kolem prolétala Cassini a Voyager. Vědci se tedy mohou vrátit k řešení původní záhady, jak se vlastně bouře na Saturnu vzala a jak to, že existuje po celé desítky let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu