Snímky ze satelitů odhalily nové archeologické nálezy v Afghánistánu.

Snímky ze satelitů odhalily nové archeologické nálezy v Afghánistánu. | zdroj: ancientpages.com


Satelitní fotky odhalily v Afghánistánu zbytky dávné říše

TÉMATA: afghánistán | nálezy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2018 | 12:30

Archeologie vždycky nemusí vypadat tak, že na nějaké místo přijedou lidé a začnou kopat do země. Někdy stačí pečlivě studovat satelitní snímky a i tímto způsobem se dají odhalit zajímavé nálezy. Zejména v oblastech, kam je jinak komplikované nebo nebezpečné se dostat. Takovým místem je i Afghánistán.

Američtí vědci dostali k dispozici stovky fotografií pořízených špionážními satelity, které přelétávaly nad Afghánistánem v době bojů s Tálibánem. Archeologové tak získali množství materiálu, který jim umožňoval prozkoumat odlehlé a nepřístupné oblasti této země. A skutečně narazili na celou řadu podivuhodných nálezů.

Mezi nimi byl zřejmě nejvýznamnější nález 119 tzv. karavanserájů neboli jakýchsi občerstvovacích stanic pro karavany ze 16. a 17. století. Stejně tak patří mezi významné nálezy i rozsáhlá síť vodních kanálů, kterou lze odhalit pouze z ptačí perspektivy.

V Afghánistánu už je v současnosti katalogizováno 4500 míst s archeologickými nálezy. A mnoho dalších míst zůstává neprobádáno. Některé z nich také zničili fanatici z hnutí Tálibán, které ovládalo zemi v minulosti.

„Očekávám ještě desítky tisíc nových archeologických nalezišť, která budou objevena. Pouze pokud tato místa budou zaznamenána, mohou být v budoucnosti chráněna a zkoumána,“ říká David Thomas, archeolog z univerzity v Melbourne. Afghánistán totiž byl po celá staletí významnou křižovatkou obchodních cest, karavany tudy vozily z Indie a Číny diamanty, koření, látky a dřevo směrem na západ. Význam tehdejšího Afghánistánu byl daleko větší, než jaký má tato chudá a hornatá země dnes. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2018 | 12:30

Zavří­t reklamu