válkaČeskoslovenskoobjevy

Satelit našel na Marsu ztracenou sondu, další sonda míří k Plutu

Kolem automatických sond, které lidstvo vyslalo na nejrůznější mise do sluneční soustavy, je v posledních dnech živo. Zatímco se k trpasličí planetě Pluto blíží americká sonda New Horizons, satelit Mars Reconnaissance Orbiter objevil na povrchu rudé planety vrak evropské sondy Beagle 2.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2015

Beagle 2 se na Marsu ztratila před 11 lety a od té doby o ní nebyly žádné zprávy. Snímky sondy nyní ukázaly, že měla porušené solární panely, tudíž neměla dostatek energie pro komunikaci se Zemí. Dobrou zprávou naopak je, že jinak je prakticky nepoškozená. Pro vědce je to cenná zpráva, protože zatím panoval názor, že se sonda roztříštila při přistání na Mars. Je to určité zadostiučinění pro britského výrobce sondy, který byl po její havárii podroben velké kritice za příliš uspěchanou a nedotaženou výrobu. „Beagle 2 už není ztracený. Tento nález ukazuje, že vstupní, sestupní a přistávací fáze Beagle 2 proběhly řádně a že modul úspěšně dosedl na Mars na Boží hod vánoční 2003,“ citovala ČT 24 slova Davida Parkera, ředitele britské vesmírné agentury. Konstruktér sondy se však zadostiučinění nedožil, zemřel loni v květnu.

Americká sonda New Horizons se naopak na svou hvězdnou chvíli teprve připravuje. Přiblížila se k nejvzdálenější planetě ve sluneční soustavě. Pluto nedávno oficiálně přestalo být planetou, nicméně zájem o toto vesmírně těleso to nijak nezmenšilo. New Horizons musí urazit ještě 220 kilometrů a průlet kolem Pluta by měl proběhnout 14. července. Ale už 25. ledna začne sonda snímkovat povrch Pluta. „Dokončili jsme nejdelší cestu, kterou kdy vesmírná loď urazila na cestě ze Země ke svému hlavnímu cíli, a teď jsme připraveni začít s výzkumem,“ uvedl šéf vědeckého týmu mise Alan Stern.

Další články

Zavří­t reklamu