válkaČeskoslovenskoobjevy

Šarlatovou horečku vymýtili, ale podle všeho je zase zpět

Šarlatovou horečku vymýtili, ale podle všeho je zase zpět
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Streptococcus pyogenes je mikrob kulatého tvaru, který chrlí do okolí toxické látky zvané superantigeny, které nadělají v těle hostitele velkou paseku. Nemoc řádila v 19. století, ale ve 40. letech minulého století se ji podařilo vymýtit. Jenže teď je podle všeho zpět a může za to klon onoho mikroba.

Tomáš Chalupa 21. května 2021

Šarlatová horečka je nebezpečné onemocnění, které se projevuje vyrážkami a svěděním, případně bolestmi v krku, ale v těžkých případech může docházet i k selhání orgánů. Postihuje hlavně děti, jejichž imunitní systém ještě není plně vyvinutý.

Vědecká komunita nyní už delší dobu mluví o návratu této nemoci, kterou se díky antibiotikům podařilo vymýtit ve 40. letech minulého století. Od roku 2014 jsou ve Velké Británii opět registrovány četné případy této nemoci. Ve světě je odhadováno v současnosti na 600 000 případů této nemoci. Může za to nový kmen nemoci původem ze severní Asie.

Thumbnail # Před 500 lety zabíjela potivá horečka. Původ vymýcené infekční nemoci nikdo neobjasnil
Mohlo by Vás zajímat:

Před 500 lety zabíjela potivá horečka. Původ vymýcené infekční nemoci nikdo neobjasnil

Nový je v tom, že si ovšem našel inovativní cestu, jak se dostat do lidských buněk. Jeho charakteristikou je silnější virulence, šíří se tedy rychleji. Používá k tomu metodu, kdy do napadených buněk vpravuje toxiny ovšem se svou vlastní DNA, a vlastně tak začíná v těle hostitele vyrábět své vlastní klony. Šíří se tedy v těle velmi rychle, což zvyšuje zdravotní rizika.

Bohužel na současnou verzi šarlatové horečky zatím nemá lidstvo žádnou vakcínu. Pozornost světa je samozřejmě nyní upřená na problémy s covidem, ale ve stínu této pandemie už vzniká další velký zdravotní problém, který může v budoucnu ohrožovat zejména děti.

Další články

Zavří­t reklamu