válkaČeskoslovenskoobjevy

Sarajevský atentát v roce 1997 odstartoval nejhlubší politickou krizi v historii samostatné České republiky

28. listopadu 1997 předstoupili Jan Ruml a Ivan Pilip, tehdejší vlivní členové ODS, před novináře. V projevu vyzvali předsedu vlády Václava Klause k odstoupení z čela Občanské demokratické strany. Důvodem byly podvodné machinace při financovaní strany. V dalších dnech opustily koaliční vládu partnerské strany KDU-ČSL a ODA. Klausův kabinet nato podává demisi. Tehdejší události připomínají sestříhané televizní záběry v přiloženém videu.

Václav Pokorný 6. prosince 2017

Václav Klaus v době projevu svých stranických kolegů pobývá na pracovní cestě v bosenském Sarajevu, a proto se o této události hovoří jako o takzvaném “sarajevském atentátu”. Právě ten odstartoval do té doby největší politickou krizi v historii samostatné České republiky, která vyústila v demisi vlády a sestavení úřednického kabinetu.

"Atentátníci" Jan Ruml a Ivan Pilip jdou do akce.

„Atentátníci“ Jan Ruml a Ivan Pilip jdou do akce.

Tomuto dění předcházelo mnoho varovných příznaků, které však Václav Klaus ignoroval a podcenil. Jednou z prvotních příčin byl výsledek voleb do poslanecké sněmovny v roce 1996. Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a ODA získala jen 99 mandátů, a byla tak odkázána na toleranci opoziční ČSSD. Nestabilitu vlády začátkem roku 1997 ještě zhoršily ekonomické problémy země, na které vláda reagovala přijetím restriktivních opatření. Stále hlasitěji se také ozývala KDU-ČSL, jejíž předseda Josef Lux vytýkal zbytku koalice přílišný liberalismus a v září 1997 prohlásil, že nezmění-li se politika vlády, změní se vláda.

V říjnu pak rezignoval ministr zahraničí a místopředseda ODS Josef Zieleniec na obě své funkce. Jeho odchod signalizoval, že uvnitř strany se něco děje, neboť Zieleniec byl jeden ze zakladatelů ODS a podílel se na formování její ideové orientace. „Zjistilo se, že někdo zřejmě léta udržoval tajné konto, na kterém bylo téměř 200 milionů korun. Chtěl jsem, aby se tato věc vyšetřila, ale protože vedení, zejména Václav Klaus, se k ničemu neměli, odstoupil jsem,“ vysvětlil důvody své rezignace Zieleniec.

Někdejší úspěšný český tenista a sponzor ODS Milan Šrejber (vlevo) a obětní beránek ODS Libor Novák (vpravo)

Někdejší úspěšný český tenista a sponzor ODS Milan Šrejber (vlevo) a obětní beránek ODS Libor Novák (vpravo)

To, že není financování strany v pořádku, vyplynulo již i z výroční zprávy za rok 1995, když vyšlo najevo, že největšími sponzory občanských demokratů byli fiktivní Radžív Sinha z Mauricia a Lájos Bács z Maďarska. Každý z nich měl údajně věnovat ODS 3,75 milionu korun. V listopadu roku 1997 vyšlo najevo, že skutečným dárcem 7,5 milionu korun byl bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren. K politické odpovědnosti za nesprávné vykázání daru se přihlásil výkonný místopředseda ODS Libor Novák, který vzal veškerou vinu na sebe.

Spekulace o financování ODS však pokračovaly a v pátek 28. listopadu přinesla MfDnes informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. Týž den vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení ODS. Záhy lidovci ohlásili odchod z vlády a následující den podali ministři KDU-ČSL a také ODA demisi. Na sobotním jednání výkonné rady sice Klaus uhájil své stranické pozice, ale v neděli byl nucen předat demisi vlády do rukou prezidenta Václava Havla.

Václav Klaus vstává jak fénix z popela vládní krize.

Václav Klaus vstává jak fénix z popela vládní krize.

Prosincový kongres Občanské demokratické strany Václava Klause v nejvyšší stranické funkci potvrdil, a tím mu umožnil „sarajevský atentát“ (na rozdíl od někdejšího následníka rakousko-uherského trůnu) zázračně přežít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu