válkaČeskoslovenskoobjevy

Šance na globální katastrofu, která zničí lidstvo, je 0,2 %, nic s tím nenaděláme

Matematik Fergus Simpson spočítal, že šance na globální katastrofu, která by měla za následek zničení lidstva, je během jednoho roku 0,2 %. Je to hodně, když si uvědomíme, co je v sázce.

Tomáš Chalupa 28. listopadu 2016

Co by se vlastně mohlo stát? Katastrofických scénářů je mnoho, Simpson upozorňuje na fakt, že 8 suverénních států vlastní jaderné zbraně. Hlava jednoho z těchto států navíc neváhá zabíjet členy vlastní rodiny. Tím je myšlen severokorejský diktátor Kim Čong-un. Těžko čekat, že člověk, který likviduje vlastní rodinu, se bude nějak zdráhat likvidovat cizí lidi někde v jiných zemích.

Problémem ovšem je, že kromě jaderné války lidstvu hrozí spousty dalších katastrof, jako je dopad meteoritu, globální oteplování nebo třeba oslabování magnetického pole či pandemie nějaké smrtící nemoci. Jak by to vypadalo, kdyby lidstvo vyhynulo, ukazuje následující video. Pravděpodobnost 0,2 % se zdá být velmi malá, ale pokud je ve hře zkáza lidstva, je to naopak velmi vysoké číslo. Lidé se však naučili se všemi hrozbami žít, Simpson však tvrdí, že je to nezodpovědné. „Strkat hlavu do písku nikam nevede,“ varuje. Sám však přiznává, že s většinou rizik lidstvo nemůže dělat vůbec nic, prostě buď nastanou, nebo ne. To jsou poměrně chmurné vyhlídky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu