válkaČeskoslovenskoobjevy

Samurajové a jejich kurtizány na ručně kolorovaných fotkách z roku 1865

Samurajové a jejich kurtizány na ručně kolorovaných fotkách z roku 1865
Zdroj: dangerousminds.net
+ 18 fotek+ 19 fotek

Když italský fotograf Felice Beato připlul v roce 1863 do Japonska, zmítala se země v občanské válce a japonský císař Kómei vydal příkaz k vyhnání cizinců. V této neklidné době si jeden z nejlepších fotografů 19. století otevřel ve městě Jokohamě svůj ateliér a fotil v něm japonské samuraje i s jejich kurtizánami. Tedy muže, jichž se v té době snad každý cizinec bál.

Ivanhoe 23. května 2015

Felice Beato se sice narodil v Benátkách, ale vyrůstal na ostrově Korfu, který v té době spadal pod britský protektorát. Fotografickému řemeslu se naučil od renomovaného pionýra fotografie Jamese Robertsona, s nímž podnikl cestu do Konstantinopole, aby pak společně zdokumentovali války, které Britské impérium vedlo na Krymu, v Indii a Číně. Beato byl společně se svým bratrem Antoniem považován za jednoho z předních fotoreportérů předminulého století.

V roce 1862 však Beato většinu svých prací prodal a utržené peníze investoval na londýnské burze, kde však o ně rychle přišel. Následující rok se rozhodl Anglii opustit a odcestovat do Japonska. Šlo o velmi dobrodružnou výpravu, neboť v Japonsku v té době vzrostla moc samurajů, kteří se nemínili smířit s tím, že se jejich země po 200 letech izolace otevírá západnímu světu. Často proto útočili na cizince a zabíjeli je. Sám Beato jen o vlásek unikl smrti, když na poslední chvíli odřekl svou účast na cestě do Kamakury ve společnosti dvou císařských důstojníků, které pak samurajové přepadli a oběma jim sťali hlavy. Beato usoudil, že cestovat po Japonsku v době občanské války je značně riskantní, a proto si raději v Jokohamě otevřel fotoateliér. K jeho prvním návštěvníkům patřili satsumští samurajové, kteří se rádi a hrdě nechali fotografovat i se svými konkubínami. Beato své snímky ručně koloroval. V těchto dnech jsou k vidění na Londýnském fotografickém veletrhu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu