Jazyky jsou pro muže vášní i životem.

Jazyky jsou pro muže vášní i životem. | zdroj: odditycentral.com


Samouk se naučil přes 100 vzácných a mrtvých jazyků

TÉMATA: vzdělání

user-avatar

Simona Knotková

12. 07. 2017 | 08:00

Šestaosmdesátiletý Riccardo Bertani nedokončil ani základní školu. Oproti tomu se může chlubit slovní zásobou čítající přes sto vymřelých a řídce používaných jazyků.

Riccardo Bertani se narodil do rodiny farmářů na italském ostrově Caprera. Farmaření ho ale nikdy příliš nelákalo, stejně jako ho už v raném věku ubíjela škola. "Učení bylo kastrující, školu jsem nedokončil. Zajímaly mě úplně jiné věci," vzpomíná Bertani.

Jeho otec byl členem komunistické strany a v knihovně měl množství spisů ruských autorů. Bertani byl kulturou východních zemí fascinován. Po přelouskání italských překladů si pořídil originální verze a se slovníkem v ruce si je začal slovíčko po slovíčku překládat.

Od hloubkového studia ruského či ukrajinského jazyka se po osmnácti letech přesunul k méně používaným, nebo dokonce vymřelým jazykům. Dnes se může pyšnit neuvěřitelnou zásobou obsahující jakutštinu, baskičtinu, pruštinu, etruštinu či jazyk Rutulů. Celkem se jich samostudiem naučil přes sto.

Riccardo Bertani  ve své studovně

"Roky jsem se budil ve dvě ráno a čekal jsem, až vyjde slunce. Zbývající hodiny jsem zasvětil studiu, protože můj mozek byl v tu dobu nejvýkonnější a mysl čistá," vypráví muž o pozadí svého studia.

Vede si během něj sešity, do kterých si zapisuje slovíčka, výslovnost a jiné gramatické poučky. Do dnešních dnů jich má kolem tisícovky.

Bertani se paradoxně nikdy nenaučil angličtinu ani jiný světový jazyk. Dokonce dosud nevycestoval z Itálie a nenavštívil některou ze svých oblíbených zemí. Bojí se, že skutečnost by pošramotila jeho idylické představy.

témata

user-avatar

Simona Knotková

12. 07. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu