válkaČeskoslovenskoobjevy

Samičky vážek předstírají smrt, aby se nemusely pářit

Samičky vážek předstírají smrt, aby se nemusely pářit
Zdroj: allthatsinteresting.com

Samičky rodu Homo sapiens občas předstírají, že je bolí hlava, aby se nemusely pářit. Samičky některých druhů vážek jdou ještě dál a předstírají dokonce vlastní smrt.

Tomáš Chalupa 25. listopadu 2019

Vědci tento způsob chování zachytili dokonce na video, když ve švýcarských Alpách zkoumali život šídla sítinového. Výzkumníci byli překvapeni, když spatřili samičku, která doslova ztuhla uprostřed letu a bezvládně spadla na zem. Samec, který letěl za ní, chvíli kroužil okolo a pak odletěl pryč. Poté samička „obživla“ a rovněž odletěla pryč, ovšem opačným směrem.

Odborníci už podobné chování zaznamenali dříve u celkem pěti různých druhů vážek. Je to taktika, která samičkám pomáhá přežít, protože samci bývají často agresivní a samičkám při nedobrovolném páření hrozí zranění nebo dokonce smrt.

„U vážek si samci snaží vynutit sex bez ohledu na to, jestli s tím samička souhlasí či nikoliv,“ říká biolog Rhasim Khelifa. I zde platí známé pravidlo, že „silnější pes … kopuluje“. Takže nejsilnější a nejrychlejší samci mají největší šanci na páření. Ovšem ti bývají často také nejagresivnější.

Samci navíc hledají samičky tam, kde obvykle kladou své vejce. Samičky vyčerpané kladením vajec se často sluní poblíž a nabírají síly a v tu chvíli na ně nadržený samec zaútočí. Je pochopitelné, že hrát mrtvou je jedna z mála šancí, jak se vynucenému páření vyhnout. Další metodou je, že samičky záměrně kladou vajíčka do míst, kde je malá koncentrace vážek a především samců.

Předstírání smrti kvůli páření není jen výsadou samic. Abychom byli genderově vyvážení, je třeba uvést, že stejnou taktiku používají také samci některých druhů pavouků z rodu slíďákovitých. U nich má totiž sexuální akt vždy stejný konec. Mnohem větší samička je hladová, a tak svého milence po aktu sežere. To se pak není čemu divit, že nebohý pavouk raději hraje mrtvého. Jak už bylo řečeno v úvodu, jistou paralelu lze najít i u rodu Homo sapiens, kde ale samičky předstírají pouze nemoc či únavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu