válkaČeskoslovenskoobjevy

Samci ryb ve velkém mění své pohlaví, mohou za to lidské léky

Samci ryb ve velkém mění své pohlaví, mohou za to lidské léky
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Profesor Charles Tyler z univerzity v Exeteru přišel se zajímavou a znepokojivou studií. Podle jeho výzkumu dvacet procent ryb odchycených na 50 různých místech po celé Velké Británii prošlo změnou pohlaví, šlo vždy o rybí samce, kteří se přetvořili na samice.

Tomáš Chalupa 7. srpna 2017

Příčiny tohoto znepokojivého jevu jsou podle něj v tom, že se do řek společně s odpady dostává velké množství chemikálií, zejména antikoncepčních pilulek. Ty mají za následek, že v rybích tělech dochází ke zvýšenému množství produkce estrogenu. Nejsou to jen antikoncepční pilulky, ale i další léky, jako antidepresiva. V britských řekách je na 200 různých chemikálií, které do nich dostal člověk. To je pro rybí těla často příliš silný mix.

Mění se nejen pohlaví ryb, ale také jejich povaha. Jsou důvěřivější, klidnější, a tím pádem se dají lépe chytit. Jsou také zranitelnější vůči predátorům. Podstatné je, že tyto změny už silně zasahují rybí populace a ukazuje se, že člověk velmi silně ovlivňuje život v řekách. Je čas to ještě zastavit? Možná už je pozdě, ostatně ani nikdo neví, jak přesně by se mělo postupovat, aby se odpad do řek nedostával. Jaké další důsledky mají chemikálie na život ryb, se samozřejmě bude dále zkoumat. Kdo ví, jaká je asi situace v našich řekách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu