válkaČeskoslovenskoobjevy

Sám se neohroženě vypravil proti střílejícím Němcům. 150 z nich odzbrojil a poslal do zajetí

Sám se neohroženě vypravil proti střílejícím Němcům. 150 z nich odzbrojil a poslal do zajetí
Zdroj: thevintagenews.com

Byl jedním malým článkem obří armády, "obyčejný" vojín, který plnil rozkazy svého velitele. Přesto to byl právě on, kdo sehrál důležitou roli během bojů na Sommě.

Simona Knotkova 20. září 2019

Bitva na Sommě patřila k nejkrvavějším bojům 1. světové války. Celkově zde přišlo o život či bylo zraněno více než milion mužů. Mezi bojujícími byl na straně Dohody také šestatřicetiletý vojín Thomas Alfred Jones, kterému nikdo neřekl jinak než Todger – starší britský slang pro penis. U přezdívky ale veškerá legrace končí. Jones se totiž do válečné kroniky zapsal hlavně jako velký hrdina. Zasloužil se o to až neuvěřitelným kouskem.

K armádě se přidal jako člen 1. praporu cheshirského pluku. Společně s ostatními se mu 25. září 1916 podařilo obsadit francouzskou vesnici Morval. Zde se vojáci pustili do budování zákopu. Krátce po startu kopacích prací po nich začal střílet německý sniper, který byl vzdálený cca 200 metrů. Rozkaz zněl jasně: Za každou cenu kopat a vytvořit zákop. Jeden muž se ho ale rozhodl neuposlechnout…

Jones zahodil lopatu, popadl pušku a vyskočil z jámy. V momentě mu jedna kulka zasáhla helmu a druhá kabát, ale on sám žádné zranění neutrpěl. Sniperovi to vrátil i s úroky a jednou přesnou střelou ho poslal k zemi. Následovali další dva Němci, kteří na něho stříleli a zároveň mávali bílou vlajkou. Jones se nezastavil ani před nepřátelským zákopem a dál bezhlavě střílel. Němci byli jeho chováním natolik zaskočení, že se asi patnáct z nich odzbrojilo a vydalo se mu do zajetí. Aby toho Jones docílil, stačilo mu říct, že ho následuje další tisícovka mužů. Jeho spolubojovníci přitom stále kopali. A jak vojín brzy zjistil, v zákopu nebylo patnáct Němců, ale kolem sto padesáti, kteří se postupně začali trousit z různých koutů. Mezi nimi dokonce tři nebo čtyři důstojníci. Hru bylo ale třeba hrát dál.

Němečtí zajatci z Morvalu.

Němečtí zajatci z Morvalu.

Jones počkal, až se Němci oblečou do zimních kabátů a vydal se s nimi na druhou stranu za zemí nikoho. Britové netušili, jakého kousku se jejich druh dopustil, a po všech začali střílet. Protiakci zaplatilo životem čtyřicet Němců a sám Jones skončil se střepinou v krku. Nečekaná a troufalá mise ale nakonec skončila skórem 102 německých zajatců.

Thomas Alfred Jones byl za svůj čin oceněn nejvyšším vojenským vyznamenáním Británie Viktoriiným křížem, který převzal z rukou krále Jiřího V. Když se ho udivený panovník zeptal, jak se mu něco takového povedlo, Jones mu odpověděl: „Pokud jsem měl zemřít, zemřel bych aspoň v boji, ne během kopání.“

Podle některých vyprávění ho měla vyprovokovat smrt mladšího kamaráda George Kenworthyho, který mu během kopání prý řekl: „Dneska je úžasný den, Todgere. Dnes mám své osmnácté narozeniny.“ Krátce poté ho zasáhl odstřelovač.

Jonesovu bronzovou sochu můžete od roku 2014 vidět v jeho rodišti Runcorn.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu