válkaČeskoslovenskoobjevy

Za jedno odpoledne sám zabil 50 Němců a zahnal celou tankovou divizi. Posbíral nejvíc medailí a dostal se do Hollywoodu

Za jedno odpoledne sám zabil 50 Němců a zahnal celou tankovou divizi. Posbíral nejvíc medailí a dostal se do Hollywoodu

Audie Murphy (1925-1971) byl obyčejný chlapec z Texasu. Když narukoval do armády, určitě ho nenapadlo, že se stane pravým americkým hrdinou, posbírá více medailí než kdokoliv jiný v historii a bude hrát sám sebe ve filmu.

Tomáš Chalupa 2. října 2014

Pro Murphyho to začalo vyloděním na Sicilii při Operaci Husky. Společně se 3. divizí vyháněl Němce z Messiny a poté se za nimi hnal do jižní Itálie. Jenže v těchto bojích ještě nic nenasvědčovalo tomu, že Murphy, syn irského emigranta, bude bůhví jaký válečník.

Murphy jde do války

Murphy jde do války

V blátivém předmostí u Anzia to nebylo o mnoho lepší, navíc tam přijel, až když hlavní boje skončily, a tak ho tam čekala jen urputná poziční zákopová válka doprovázená neustálým ostřelováním. Přesto už zde projevoval mimořádnou odvahu a velitelé si ho začínali všímat.

Murphyho rota B, Murphy je druhý z leva v prostřední řadě

Murphyho rota B, Murphy je druhý z leva v prostřední řadě

Zlom nastal ještě později, při Operaci Dragoon, tedy vylodění v jižní Francii v roce 1944. Přestože obrana Němců zde byla mimořádně slabá, padl zde Murphyho nejlepší kamarád Lattie Tippton, také tvrdý chlapík z Texasu. S Murphym byli ze stejného těsta, rozuměli si a Murphy Tiptona obdivoval. Když ho jakýsi voják Wehrmachtu střelil přímo do srdce v době, kdy všichni Němci kolem už mávali bílými vlajkami, Murphy propadl vražednému šílenství. Postřílel svou karabinou veškeré osazenstvo zákopů a naházel na ně ruční granáty. Když skončil, všude byli mrtví Němci, a Murphy dostal svou první stříbrnou medaili. V citaci k medaili bylo uvedeno, že: „Murphy zcela sám dobyl a ovládl horský hřeben držený nepřítelem.“

Murphy dostává vyznamenání

Murphy dostává vyznamenání

Od té doby se v něm něco zlomilo. Vyhledával nebezpečí, chodil dobrovolně na hlídky, pouštěl se do smrtelně odvážných misí a také byl několikrát raněn. Zároveň ovšem začal sbírat vojenské medaile a na velitelství už nebyl žádným neznámým vojínem.

Boje u Holtzwihru

Boje u Holtzwihru

Vrchol jeho vojenské kariéry nastal při bojích u obce Holtzwihr v Alsasku v lednu 1945. Postupujícím Američanům se propadl most přes řeku Ill, takže jejich tanky nemohly dál. Na druhém břehu řeky tak stála jen osamocená Murphyho rota B a Holtzwihr přeplněný Němci. Jejich útok byl nevyhnutelný a vojáci roty B drkotali hrůzou zuby. Murphy je poslal všechny asi půl kilometru zpět, sám se uvelebil s karabinou a polním telefonem ve vraku amerického stíhače tanků. Na tři stovky Němců a šest tanků se hnalo přímo na něj. Murphy po nich pálil ze své karabiny a do telefonu zadával souřadnice pro dělostřeleckou palbu. Když se ho Němci snažili obklíčit, začal po nich střílet z kulometu, který na stíhači tanků zůstal. Když se do boje zapojila i americká letadla, Němci raději ustoupili.

Murphy dostává další, tentokrát francouzské vyznamenání

Murphy dostává další, tentokrát francouzské vyznamenání

Murphy oficiálně zabil toho odpoledne 50 Němců, další stovky jich zahnal na útěk, stejně tak jejich moderní tanky. Dostal Medaili cti, druhou stříbrnou hvězdu a celkově posbíral za války na třicet vyznamenání včetně francouzských. Z války ho raději stáhli, protože svého nejvíce vyznamenaného muže nechtěli ztratit v posledních týdnech války.

Murphy na obálce časopisu Life

Murphy na obálce časopisu Life

Murphy byl po válce legenda. Časopis Life ho dal na obálku, stal se hercem, Hollywood ho obsadil do čtyřicítky filmů včetně filmu o něm samém. Napsal také bestseller Do pekla a zpět, kde líčil svá vojenská dobrodružství. Audie Murphy zemřel v roce 1971 při letecké havárii v americké Virginii. Bylo mu pětačtyřicet let.

Další články

Zavří­t reklamu