válkaČeskoslovenskoobjevy

Sam Giancana: mafián, který zřejmě pomohl zabít amerického prezidenta

Sam Giancana: mafián, který zřejmě pomohl zabít amerického prezidenta
Zdroj: wikipedia commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Příběh Sama Giancany je v mnoha směrech odlišný od jiných šéfů mafie, která ovládala velká americká města. Z běžného mafiána se stal spolupracovníkem CIA a začal ovlivňovat velká rozhodnutí. A také byl možná zapleten do atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Tomáš Chalupa 14. září 2019

Sam Giancana se narodil v Chicagu v roce 1908. Vyrůstal v nechvalně známé čtvrti přezdívané The Patch. Jeho otec jej doslova mučil, už v šesti letech jej přivazoval ke stromu a bil jej tak, až byl celý od krve. Co mohlo vyrůst z takového chlapce při tomto způsobu výchovy, je jasné. Sam Giancana byl od mládí plný nenávisti, brutality a absentoval u něj jakýkoliv cit nebo lidskost.

Ve svých deseti letech se stal členem pouličního gangu Forty-Two Gang, jak se nazývala skupina italských kluků, kteří ovládali západní část Chicaga. Nebyli to jen tak nějací kluci, organizovali krádeže u bohatých obyvatel a dopouštěli se vražd. Pašovali alkohol a kradli auta i jejich součástky. V 17 letech byl Giancana poprvé zatčen právě za krádež automobilu. O tři roky později už byl podezřelý z několika vražd, ale nepovedlo se ho z ničeho usvědčit. Ve 42 gangu už v té době zastával významnou funkci.

Dělal se svými kumpány takovou rotyku, že si ho všiml už i samotný Al Capone. Ten ho vyzval, aby opustil 42 gang a stal se jeho řidičem. Vozil nejen Caponeho, ale i jeho dva střelce “Machine Gun” McGurna a Tonyho “Big Tuna” Accarda. Když začala druhá světová válka, vyhnul se nástupu do armády, protože ho odvodový psycholog označil za těžkého psychopata.

Rozjel také několik vlastních byznysů. Zjistil například, že mezi chudými černochy funguje velmi výnosná loterie řízená jistým Eddie Jonesem, který na fuxnuté loterii vydělával pohádkové jmění. Nejprve se s ním spřátelil, pak ho před zraky jeho sekretářky a ženy zbil a hodil do dodávky. Tu začaly pronásledovat policisté v autech a strhla se divoká přestřelka jako z akčního filmu. Giancana unikl, nechal si zaplatit 100 tisíc dolarů výkupného a Jones mu také musel přenechat celou svou loterii.

Po Al Caponově smrti se Giancana stal hlavou zločinu v Chicagu. Stal se také váženým mužem, který se stýkal se spoustou známých osobností Frankem Sinatrou počínaje a J. F. Kennedym konče. Právě schůzky s budoucím prezidentem byly velmi cenné, byť se děly v utajení. Organizovaný zločin chtěl pomoci Kennedymu ke zvolení prezidentem. Giancana a Kennedy měli navíc společnou milenku – Marilyn Monroe. Byl to Giancana, kdo slíbil pomoc mafie při pokusu CIA svrhnout kubánského diktátora Fidela Castra. Dnes je známo, že tuto operaci připravovala CIA právě s mafií, konkrétně s Giancanou. Giancana za tuto operaci měl dostat ohromné sumy peněz, které ale odmítl s tím, že svrhnout komunisty je jeho patriotická povinnost. Ale samozřejmě plánoval převzít celý tamní trh.

Věci se ale začaly ubírat špatným směrem. Atentát na Castra se nepodařil a Giancana měl navíc svědčit před Senátem o organizovaném zločinu. Jelikož odmítl, putoval do vězení. Zákon omerta dodržel, poseděl chvíli ve vězení a pak uprchl do Argentiny. Pochopil, že jeho služby pro CIA mu beztrestnost nezajistí.

Když se v roce 1974 vrátil do země, zase byl předvolán k výslechu. Prošetřovalo se věčné téma spolupráce CIA a mafie na zavraždění Fidela Castra. Giancana ale už nestihl vypovídat. Byl zabit na jedné párty neznámým útočníkem. Spekulovalo se o mnoha jménech, ale s jistotou se dodnes neví, kdo jej vlastně zavraždil, nejčastěji padají jména jako Johny Rosselli, Dominic „Butch“ Blasi nebo Tony „The Ant“ Spilotro. Všechno to byli mafiáni, kteří se báli, že Giancana promluví o tom, co CIA měla s mafií.

Mnohem později se objevily také spekulace, že Giancana byl zapleten do atentátu na JF Kennedyho. Ten dodnes není zcela uspokojivě vysvětlen a oficiální verzi věří jen málokdo. Pokud v atentátu měla prsty mafie, pak byl Giancana nepochybně jeden z hybatelů děje.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu