Pokračování úspěšné jedničky mělo premiéru 15. listopadu 1992.

Pokračování úspěšné jedničky mělo premiéru 15. listopadu 1992. | zdroj: nme.com


Sám doma 2 slaví čtvrtstoletí. Věděli jste o něm těchto 15 věcí?

TÉMATA: filmy | vánoce

user-avatar

Simona Knotková

25. 12. 2017 | 13:00

Také letošní Vánoce se neobejdou bez americké klasiky Sám doma. Konkrétně její druhý díl s podtitulem Ztracen v New Yorku letos slaví dvacet pět let. Přečtete si patnáct věcí, které jste o něm pravděpodobně nevěděli.

1. Macauley Culkin se díky filmu stal nejúspěšnější dětskou hvězd od dob Shirley Temple

Role ukřičeného postrachu zlodějů přišla Macauleyho Culkina na závratných 97 milionů korun. Žádný jiný dvanáctiletý herec si tolik nevydělal. Škoda, že je později investoval hlavně do nákupu drog. Dnes je ale podle svých slov už čistý a díky nekončícímu bohatství si v pouhých třiceti sedmi letech může užívat důchodu. Ne, vůbec mu nezavídíme…

2. Joe Pesci z Culkina nebyl naměkko 

Podle jedné historky se Culkin zeptal představitele zloděje Harryho, proč se nikdy nesměje. Ten mu nevrle odvětil, ať sklapne. "Spousta lidí si ho hýčkala, ale já ne. A myslím, že se mu to líbilo," řekl později v rozhovoru. 

3. Film se neměl jmenoval Sám doma 2

Původní titul byl Alone Again, tedy v českém překladu Zase sám. Režisér Christopher Columbus se ale bál, že bude film vnímán jako remake. Proto název změnil na bezpečnější Home Alone 2 - Sám doma 2, v české distribuci uváděný ještě s podtitulem Ztracen v New Yorku.

4. Kevin si v hotelu udělal sladké hody za tisíce

Kdyby vás zajímalo, co všechno si Kevin za tátovu kreditku objednal do hotelového pokoje, tak si zapisujte: Dva čokoládové dorty, šest čokoládových pěn, vanilkovou a jahodovou zmrzlinu posypanou M&M's, čokoládový posyp, třešně, oříšky, marshmallow, karamelový, čokoládový a jahodový sirup, šlehačku, banány, šest pudingových dortů, osm jahodových koláčů a třicet šest jahod namočených v čokoládě. Cena - 21 tisíc korun. Děti…

5. Zima filmařům komplikovala natáčení

Sám doma má svou jedinečnou vánoční atmosféru i díky hromadám sněhu. Ten umělý rozhodně nebyl. Alespoň ve druhém díle ne. Během natáčení byla zima taková, že i kamery zamrzávaly! 

6. Donald Trump si ve snímku střihl cameo

Hotel Plaza, ve kterém se Kevin ubytuje, patřil v té době budoucímu prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Právě on mu ve filmu také poradil cestu na recepci.

7. Danielu Sternovi vletěl do úst holub

Natáčení se neobešlo bez drobných incidentů. Představitel Marva zažil kupříkladu nepříjemnost při natáčení scény s holuby, když mu jeden z nich vletěl do pusy. "Bylo to odporné," popsal svůj zážitek.

8. Ve filmu hraje Culkinův skutečný bratr

Postavu bratrance Fullera McCallistera ztvárnil skutečný bratr Culkina, o dva roky mladší Kieran.

9. Na placu byl i Michael Jackson

Macauleyho Culkina pojilo s Michaelem Jacksonem velké přátelství. Paralela by tu mezi oběma umělci ostatně byla - také Culkin měl velmi podnikavého a ambiciózního otce, který si ze syna udělal stroj na peníze. Když se natáčel Sám doma, zpěvák se na mladšího herce přišel podívat.

10. Děti si mohly v hračkářství vybrat, co chtěly

Každé dítě, které se objevilo ve scéně z Duncanova hračkářství, si mohlo odnést svou oblíbenou hračku. Na stranu druhou se nejednalo úplně o dárek - hračka bylo v podstatě součástí jejich honoráře.

11. Columbus chtěl s Culkinem natočit i třetí díl

Také třetí díl měl původně natáčet Chris Columbus. V jeho plánu bylo natočit dva sequely zároveň, aby hlavní dětský představitel nezestárl. Pro studio Fox to byla ale už příliš velká finanční zátěž, proto plán odmítlo a třetí díl natočilo až o pět let později. Bez Columbuse. S novým hercem v podobě Alexe D. Linze. Zbytek je historie… Snímek patří k nejhůře hodnoceným filmům všech dob. A my asi přišli o další vánoční klasiku.

12. Zloději by Kevinovy nástrahy nepřežili

Pokud vás během sledování nejednou napadlo, že v reálném životě by Mokří banditi dopadli velice špatně, uvažujete správně. Doktoři analyzovali Kevinovy vynalézavé pastičky a přišli kupříkladu na to, že hozená cihla by způsobila vážné poranění mozku až smrt. Jsme překvapení!

13. Děti žádaly Pesciho, ať jim vyloupí dům

Některé malé diváky film zaujal natolik, že chtěli být jako Kevin. Se vším všudy. Joe Pesci se nechal slyšet, že ho na ulici zastavovaly děti a s vidinou loupeže mu dávaly své adresy.

14. Na přání Catheriny O’Hary se přidávaly scény

Filmová máma měla pocit, že v příběhu není dostatečné vyjádřená její starost o syna. Filmaři si její poznámku vzali k srdci a opravdu natočili další scény.

15. Film spustil prodej kazetových přehrávačů

Jedním z pomocníků je Kevinovi i kazetový přehrávač s nahráváním audiozáznamů. Jednalo se pouze o rekvizitu, která nebyla na trhu. Film vzbudil však takový zájem o přehrávač, že ho společnost Tiger Electronics začala vyrábět a prodávat.

témata

user-avatar

Simona Knotková

25. 12. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu