Obří kamenné boxy v Sakkáře stále skrývají mnohá tajemství.

Obří kamenné boxy v Sakkáře stále skrývají mnohá tajemství. | zdroj: ferocesmente.com


Sakkárské kamenné schrány dodnes matou vědce. Není jasné, jak byly vyrobeny ani k čemu sloužily

TÉMATA: egypt | archeologie | nálezy | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 12. 2016 | 09:30

V egyptské Sakkáře se nachází labyrint zvaný Serapeum. V něm bylo objeveno 24 vysoce leštěných kamenných schrán. Vědci se dodnes dohadují, k čemu vlastně sloužily.

Podle mainstreamového výkladu jde o pohřební schrány patřící Apisovi, posvátnému býku, který hrál velkou roli v egyptské mytologii. Apis byl vůbec nejdůležitejší zvíře v celé egyptské mytologii. Schrány sloužily jako hrobky býků, kteří měli symbolizovat právě Apise. Labyrint s nekropolí nechal vybudovat faraon Ramesse II. někdy kolem roku 1300 před naším letopočtem. 

Podle některých vědců jsou ale tyto vysoce leštěné schrány důkazem, že staří Egypťané ovládali technologie, o kterých se domníváme, že patří až do moderní doby. Jak by totiž stavitelé labyrintu dokázali přemisťovat kamenné kvádry, které váží sto tun? Existují také indicie, že kamenné kvádry ze Sakkáry nejsou ve skutečnosti pohřebiště býků. Když byly v minulosti některé otevřeny tak, že jim bylo odstřeleno víko, uvnitř ale nebylo vůbec nic. Pokud to bylo pohřební místo, pak je divné, že se zde nenašly žádné ostatky. 

Většina z těchto kamenných schrán je zhotovena z růžového granitu. Je to velmi tuhý nerost, který je velmi těžké opracovat. Jeho ložiska se nacházely v kamenolomu vzdáleném 800 kilometrů od Sakkáry. Některé schrány jsou vyrobeny z dioritu, což je ještě tvrdší kámen a nalézal se ještě mnohem dál. Jakým způsobem se vůbec tyto materiály dostaly do Sakkáry a jak je potom Egypťané opracovali do takto dokonalých tvarů, tak zůstává záhadou. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 12. 2016 | 09:30

Zavří­t reklamu