Poušť možná už nebude tak pustá, jak ji známe.

Poušť možná už nebude tak pustá, jak ji známe. | zdroj: dailymail.co.uk


Sahara se již brzy zazelená. Má na ní vyrůst solární zeleninová farma

TÉMATA: ekologie | zemědělství | afrika | sahara

user-avatar

Simona Knotková

14. 04. 2016 | 10:00

Zelenina na Sahaře? To není oxymóron. To je plán více jak sedm set milionového projektu Sahara Forest, který by se měl již v nedaleké době dočkat realizace.

Kromě produkce zeleniny je cílem tvůrců rozrůznit vyprahlou oblast a vytvořit pracovní místa až pro šest tisíc místních obyvatel. To všechno s nejvyšším ohledem na životní prostředí. O energii se postarají solární panely, rostliny budou zavlažovány vodou z moře. Po odsolení bude voda sloužit i jako zdroj pitné vody.  Farma má vyrůst na čtyřech tisících hektarech půdy a ročně má produkovat až sto sedmdesát tisíc tun plodin.

"Chceme dosáhnout těchto tří bodů - udělat něco, co se finančně vyplatí, a zároveň přinést sociální a environmentální výhody," říká šéf projektu Joakim HaugeNejvětším rizikem pro farmu může být poletující písek a prach, který může pokrývat solární panely a dostávat se do odkrytých strojů. Autoři projektu však chtějí podobným komplikacím co nejvíce zamezit. 

Podobné zařízení funguje už v Kataru, další se staví v Jordánu. Tuniské farmě dává zelenou i vláda, která ji vidí jako jedno z řešení globálního oteplování. Podaří-li se projektu skutečně zapustit kořínky, otevře se tak nová éra pouštního zemědělství.

user-avatar

Simona Knotková

14. 04. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu