válkaČeskoslovenskoobjevy

Saddám Husajn chtěl zbraň zkázy, stavěl mu ji kanadský génius

Saddám Husajn chtěl zbraň zkázy, stavěl mu ji kanadský génius
Zdroj: mega.nu

Válka v Iráku stála na předpokladu, že Saddám Husajn vlastní biologické, chemické, nebo dokonce jaderné zbraně. Nic z toho se nepotvrdilo. Měl jen hromadu zastaralých raket Scud. Jenže v jeho arzenálech se budovalo ještě něco. Obří děla z projektu Babylon.

Tomáš Chalupa 22. září 2017

Za vším stál kanadský dělostřelecký expert Gerald V. Bull. Původem astrofyzik byl doslova posedlý konstrukcí supertěžkých děl. Pro Spojené státy vyvíjel námořní superděla schopná střílet speciální projektily zvané Martlett. Pro Jihoafrickou republiku postavil tehdy největší polní dělo GC-45, které bylo dvakrát výkonnější než cokoliv, co měly k dispozici západní armády. Bull šel do vězení, protože na JAR bylo v té době uvaleno zbrojní embargo.

Když po roce vyšel z vězení, poslala pro něj letadlo irácká vláda, která zrovna sváděla tvrdé boje s iránskými ajatolláhy. Irácko-íránský konflikt se rozhoříval a Saddám Husajn hodlal využít služeb dělostřeleckého génia.

Bull začal tím, že do Iráku dodal na dvě stovky houfnic GC-45. Následně postavil dva zbrojní systémy. Al Fao měl ráži 210mm a byl schopen střílet 100 kilogramové náboje na vzdálenost 35 mil. Vážil 85 tun a hlaveň měl dlouhou 11 metrů. Majnoon měl ráži 155mm. Oba systémy byly samohybné a dokázaly se pohybovat rychlostí až 80km/h.

Tím ale kouzla Geralda V. Bulla neskončila. Vrhl se do projektu Babylon, což mělo být gigantické superdělo, jehož parametry se vymykaly čemukoliv, co kdy bylo sestrojeno. Délka hlavně měla být 156 metrů, váha projektilu 600 kg, dostřel 1000 km. I na dnešní dobu naprosto nepředstavitelná věc. Plánovalo se dokonce využití speciálních raketových projektilů, které mohly dosáhnout oběžné dráhy Země. Pak by Saddám Husajn mohl sestřelovat nepřátelské satelity ve vesmíru.

Bull sestrojil prototyp zbraně, který byl menší, měl délku hlavně 40 metrů, ráži 350mm a říkalo se mu Baby Babylon. Zbraň byla umístěna v úhlu 45 stupňů v horském masivu Džabal Hamrajn. Zbraň našly speciální týmy postupující s americkou armádou a zničily ji.

Bull plánoval postavit i skutečný Babylon, jehož parametry už byly naznačeny. Zde již nebylo možné mluvit o konvenčním dělu, protože nebylo možné jej prakticky zaměřit a rychlost střelby byla extrémně nízká. Šlo v podstatě o odpalovací systém, který mohl střílet projektily do vesmíru. Samozřejmě se spekulovalo i o jaderných hlavicích, možnosti zbraně byly v mnoha ohledech nekonečné.

Jenže do Bullova bytu se několikrát někdo vloupal a nechal po sobě viditelné stopy. Bylo to zjevné varování, jenže Bull na to nedbal, a tak byl v roce 1990 zabit ve svém hotelovém pokoji v Bruselu. Kdo za vraždou stál, se dodnes spekuluje. Zájemců o Bullovu smrt byla celá řada. Írán, CIA, Mossad, ale i MI6 a mnoho dalších tajných služeb. Nejčastěji se mluví právě o Mossadu a Íránu. Výsledkem každopádně bylo zastavení projektu Babylon. Saddám Husajn tak svou vysněnou superzbraň nikdy nezískal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu