Sable Starr si navždy přála zůstat holčičkou a nikdy nechtěla zestárnout. Byla to groupie srdcem, duší i tělem.

Sable Starr si navždy přála zůstat holčičkou a nikdy nechtěla zestárnout. Byla to groupie srdcem, duší i tělem. | zdroj: thesun.ie


Sable Starr se stala nejslavnější groupie rockové historie. Nikomu nevadilo, že jí je jen 12

TÉMATA: groupie | sable starr | rock'n'roll | fanynky | rock

user-avatar

Marta Šindlauerová

18. 07. 2020 | 13:00

Groupie patří k rock'n'rollu a rockové hudbě vůbec skoro odjakživa. Jen ta intenzita fandění se různí - někomu stačí jen pištění v kotli, jinému zas jde jen o to se se svými idoly vyspat. Tedy: bavíme se zde především o fanynkách, o chlapcích, kteří by se drali do šaten hudebnic, tolik historek není. A groupie mají i svou královnu - jmenovala se Sable Starr.

Skutečné jméno Sable Starr znělo Sabel Hay Shields a narodila se roku 1957 ve velmi zámožné losangeleské rodině. Její rebelský duch a život na plný plyn se začal projevovat už během školních let; navíc svobodný duch tehdejší doby tomu jen nahrával. Nad učením příliš nevysedávala, spíše svůj čas trávila s partou starších kamarádů na koncertech. Tam se brzy neomezila jen na vřeštění, skákání a skromné fandění.To jí zakrátko přestalo stačit. Chtěla víc, chtěla se ke svým idolům dostat až na tělo – a to doslova. A tak už ve svých 12 letech přišla o panenství s kytaristou kapely Spirit, Randym California. 

V 15 letech se dala dohromady s Johnnym Thundersem z kapely The New York Dolls - to byl Sabelin první vážný vztah. Kvůli své velké lásce Johnnymu odešla dívka i z domova. Intezivní románek se ale brzy stal těžce toxickým – jako mnoho rockerů měl také Thunders vážné potíže s alkoholem a drogami a choval se vůči Sabel násilnicky. Když pak dívka otěhotněla, požádal ji o ruku. Starr odmítla a šla na potrat. V budoucnu už o Thundersovi mluvila jen v tom smyslu, že jí zcela zničil její osobnost a poznamenalo ji to až do konce života.

Starr byla fanynkou až do morku kostí, jejímu mládí, rozpustilému chování i nevinnému vzhledu nedokázali rockoví hudebníci odolat. "Techtle mechtle" měla Sabel s takovými ikonami 70. let, jako byl třeba Robert Plant, Rod Stewart, David Bowie nebo Iggy Pop – ten o nejproslulejší groupie napsal i song Look Away, v němž se zpívá "I slept with Sable when she was 13, her parents were too rich to do anything, she rocked her way around L.A., until a New York Doll carried her away". Nikdo jako by se nestaral o to, že byla Starr teprve dítě.

Sabel Starr často říkala, že nikdy nechce zestárnout, že pořád chce, aby jí bylo 14. Svým způsobem to dokázala, a její mladistvý vzhled tomu napomáhal. V 51 letech Sabel zemřela na rakovinu, ale její odkaz je zřejmě nesmazatelný: byla opravdovou rockovou hvězdou. Ne kvůli svému talentu, nýbrž kvůli svému životnímu stylu. Pro některé byla typickou ukázkou odvrácené strany hudební branže, pro jiné zas příkladem ženské emancipace a sexuální svobody.

 

user-avatar

Marta Šindlauerová

18. 07. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu