válkaČeskoslovenskoobjevy

Sable Starr se stala nejslavnější groupie rockové historie. Nikomu nevadilo, že jí je jen 12

Sable Starr se stala nejslavnější groupie rockové historie. Nikomu nevadilo, že jí je jen 12
Zdroj: thesun.ie
+ 1 fotka+ 2 fotky

Groupie patří k rock'n'rollu a rockové hudbě vůbec skoro odjakživa. Jen ta intenzita fandění se různí - někomu stačí jen pištění v kotli, jinému zas jde jen o to se se svými idoly vyspat. Tedy: bavíme se zde především o fanynkách, o chlapcích, kteří by se drali do šaten hudebnic, tolik historek není. A groupie mají i svou královnu - jmenovala se Sable Starr.

Marta Šindlauerová 18. července 2020

Skutečné jméno Sable Starr znělo Sabel Hay Shields a narodila se roku 1957 ve velmi zámožné losangeleské rodině. Její rebelský duch a život na plný plyn se začal projevovat už během školních let; navíc svobodný duch tehdejší doby tomu jen nahrával. Nad učením příliš nevysedávala, spíše svůj čas trávila s partou starších kamarádů na koncertech. Tam se brzy neomezila jen na vřeštění, skákání a skromné fandění.To jí zakrátko přestalo stačit. Chtěla víc, chtěla se ke svým idolům dostat až na tělo – a to doslova. A tak už ve svých 12 letech přišla o panenství s kytaristou kapely Spirit, Randym California.

V 15 letech se dala dohromady s Johnnym Thundersem z kapely The New York Dolls – to byl Sabelin první vážný vztah. Kvůli své velké lásce Johnnymu odešla dívka i z domova. Intezivní románek se ale brzy stal těžce toxickým – jako mnoho rockerů měl také Thunders vážné potíže s alkoholem a drogami a choval se vůči Sabel násilnicky. Když pak dívka otěhotněla, požádal ji o ruku. Starr odmítla a šla na potrat. V budoucnu už o Thundersovi mluvila jen v tom smyslu, že jí zcela zničil její osobnost a poznamenalo ji to až do konce života.

Starr byla fanynkou až do morku kostí, jejímu mládí, rozpustilému chování i nevinnému vzhledu nedokázali rockoví hudebníci odolat. „Techtle mechtle“ měla Sabel s takovými ikonami 70. let, jako byl třeba Robert Plant, Rod Stewart, David Bowie nebo Iggy Pop – ten o nejproslulejší groupie napsal i song Look Away, v němž se zpívá „I slept with Sable when she was 13, her parents were too rich to do anything, she rocked her way around L.A., until a New York Doll carried her away“. Nikdo jako by se nestaral o to, že byla Starr teprve dítě.

Sabel Starr často říkala, že nikdy nechce zestárnout, že pořád chce, aby jí bylo 14. Svým způsobem to dokázala, a její mladistvý vzhled tomu napomáhal. V 51 letech Sabel zemřela na rakovinu, ale její odkaz je zřejmě nesmazatelný: byla opravdovou rockovou hvězdou. Ne kvůli svému talentu, nýbrž kvůli svému životnímu stylu. Pro některé byla typickou ukázkou odvrácené strany hudební branže, pro jiné zas příkladem ženské emancipace a sexuální svobody.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu