válkaČeskoslovenskoobjevy

S těmito hračkami si hrály německé děti za druhé světové války. Hitler své figurky nesnášel

S těmito hračkami si hrály německé děti za druhé světové války. Hitler své figurky nesnášel
Zdroj: warhistoryonline.comn
+ 2 fotky+ 3 fotky

Aukční síň Thornaby nedávno dražila stovky figurek vyrobených v Německu za druhé světové války. Kromě vojáčků a tančíků nechybělo ani několik figurek Adolfa Hitlera. Celá sbírka vynesla původnímu majiteli solidní jmění.

Tomáš Chalupa 25. dubna 2015

Američan Richard Wilkinson sbíral po celý svůj život nejrůznější předměty z období druhé světové války, a to převážně z Německa. V jeho sbírce se tak ocitly také hračky ze Třetí říše. Ty nabídl nedávno do aukce. Než se vůbec mohly dát k prodeji, znalec síně Thornaby Simon Clark je tři měsíce zkoumal a katalogizoval. Zjistil, že hračky pocházejí od dvou tehdejších renomovaných firem Lineol a Elastolin Hausser. Jsou vyrobeny z pilin a pryskyřice, která drží na ocelové kostře. „Jde na svou dobu o unikátní výrobní postup,“ tvrdí Clark.

To ale zdaleka není všechno. Hračky jsou doslova precizní inženýrskou prací, kterou bychom dneska v žádném obchodě s hračkami nenašli. „Pušky vojáčků jsou schopny vypouštět malé obláčky dýmu, větší zbraně jako děla jsou dokonce schopny střílet. K vozidlům patří miniaturní funkční hevery a jeden z tanků od firmy Lineol je dokonce na dálkové ovládání,“ popisuje zajímavé vlastnosti nacistických hraček Clark. Podle něj byla tehdejší filozofie výrobců hraček jiná než dnes. „Snažili se o naprostou historickou věrnost i funkčnost všech kusů hraček. Dnes jde jen o laciné imitace bez jakékoliv hodnoty,“ dodává Clark.

Nejdražším draženým kusem byl most od firmy Lineol. Za války stál 900 říšských marek. Jeho dnešní cena je 7000 liber, což je asi 170 000 korun. Pro srovnání figurka Adolfa Hitlera se prodávala za 15 říšských marek. Když už jsme u Hitlera, ten podle Clarka nesnášel, když se podle něj vyráběly figurky. Především nebyl spokojen s podobou obličeje, a tak se musely hlavy Hitlerových figurek vyrábět z porcelánu a malovali je speciální malíři.

Za kolik peněz se podařilo sbírku prodat, aukční síň zatím neuvedla. Každopádně jen odhadované vyvolávací ceny šly do statisíců korun, takže původní majitel Richard Wilkinson jistě neprodělal.

Další články

Zavří­t reklamu