Schema rakety s pohonem VASIMR

Schema rakety s pohonem VASIMR | zdroj: yournewswire.com


S revolučním pohonem můžeme být na Marsu za 39 dní!

TÉMATA: vesmír | technologie | rakety | mars

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 04. 2015 | 07:00

Je to jeden z největších problémů celého projektu letu na Mars. Bude trvat nejméně půl roku, než tam kosmická loď ze Země vůbec doletí. Celková délka mise může překonat dobu dvou let. Tak dlouho ve vesmíru nikdy nikdo nebyl. Řešením by mohl být nový motor VASIMR, který vyvíjí texaská firma Astra Rocket Company. Jenže jí mnoho lidí nevěří.

Každopádně firmě věří představitelé NASA, kteří jí poskytli 10 milionů dolarů na vývoj motoru. To není nijak závratná částka, nicméně ukazuje, že NASA vývoj revolučního pohonu nepovažuje za chiméru nebo slepou uličku. Nový motor je revoluční v tom, že funguje na bázi plazmy a magnetů, což je něco, co nebylo dosud nikdy vyzkoušeno ani použito. „Je to typ rakety, jaký jste nikdy v minulosti neviděli. Je to plazmová raketa. Neslouží ke vzletu ze Země nebo přistání na nějaké planetě, slouží jen k pohybu ve vesmírném prostoru,“ řekl novinářům šéf firmy Astra Franklin Chang-Díaz, který je také bývalým astronautem NASA. Naznačil tím hlavní specifikum motoru. Nelze ho používat v atmosféře, ale pouze ve vesmíru. Loď  tak musí odstartovat na oběžnou dráhu pomocí klasických motorů a teprve ve vesmíru přejít na motory VASIMR.

NASA podporuje vývoj a další testy motoru. Chce po společnosti Astra, aby její prototyp motoru byl schopen fungovat ve zkušebním provozu 100 hodin na nejvyšší možný výkon.  Tím se zajistí podle norem NASA taková míra spolehlivosti, že s touto pohonnou jednotkou bude možné skutečně počítat jako s reálnou možností. Chang-Díaz je samozřejmě přesvědčen, že se to podaří a do tří let bude spolehlivý a funkční motor VASIMR zkonstruován a vyzkoušen. Naopak skeptici tvrdí, že podobný motor nebude fungovat nikdy a že NASA jen vyhazuje peníze oknem. „Přijde mi to nerealistické. Podle našich výpočtů bude potřeba k cestě člověka na Mars nukleární motor s výkonem tisíckrát převyšující všechno, co bylo dosud vyrobeno. VASIMR to rozhodně nebude,“ řekl k projektu ředitel Mars Society Robert Zubrin. Podle něj je jediná cesta ve vývoji nukleárních pohonných jednotek.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 04. 2015 | 07:00

Zavří­t reklamu