zdroj: YouTube


S muži už jsi spala? Podívejte se, jak král hororu Hitchcock harašil s krásnou českou herečkou

Unikátní záběry staré 85 let, které nedávno začaly kolovat po internetu, připomenuly světu nejen legendárního mistra thrillerů a kriminálních příběhů Alfreda Hitchcocka, ale i Anny Ondrákovou, první českou herečku, která se proslavila v zahraničí.

user-avatar

Markéta Oderská

5. 09. 2014 | 11:35

Alfred Hitchcock a Anny Ondráková při natáčení filmu "Blackmail"

Píše se rok 1929 a ani ne 30letý britský režisér Hitchcock právě točí svůj desátý film s názvem Její zpověď. Do hlavní role mladé dívky, která v sebeobraně probodne muže, který se ji pokusil znásilnit, obsadil tehdy 27letou veteránku němých filmů, českou herečku Annu Ondrákovou, ve světě známou pod uměleckým jménem Anny Ondra. Byla první z řady blonďatých hereček, které Hitchcock tak rád ve svých filmech obsazoval, napohled zranitelná, ale vnitřně silná. Potvora s tváří anděla. Až po ní přišly hvězdy jako Grace Kelly, Ingrid Bergman nebo Joan Fontain.

Anny Ondráková v roli dívky, která probodne nožem muže, kterého předtím sváděla.

Film Její zpověď je unikátní z několika důvodů. Byl to Hitchcockův první zvukový film a poprvé měl také na filmovém plátně zaznít hlas Anny Ondráková, jenže nezazněl. Ačkoli Ondráková mluvila velmi dobře anglicky, režisér se ji přesto rozhodl nadabovat. Šlo o první dabing v historii světové kinematografie a proběhl poněkud primitivním způsobem. Anny Ondráková před kamerou jen naprázdno otevírala ústa, zatímco za kamerou stojící Joan Barry namlouvala její repliky na mikrofon.

Alfred Hitchcock a Anny Ondrákové při zvukové zkoušce k filmu Její zpověď

Rozhodnutí nadabovat Anny Ondrákovou předcházela zvuková zkouška, na kterou Hitchcock pozval producenty filmu, aby rozhodli zda bude česká herečka potřebovat hlasový záskok. 

Pozor, už se točí, upozorňuje Hitchcock Anny Ondrákovou

Anny hned na úvod přiznává, že neumí moc dobře mluvit, načež ji Hitchcock důrazně připomene, že se již natáčí. „Ó můj bože, to mě strašně děsí,“ poleká se Anny. „Proč? Jsi snad zkažená ženská?“ opáčí režisér. „Ne, to nejsem,“ přísahá Anny. „Ale s muži už jsi spala, co?“ dobírá si ji Hitchcock. „Och ne,“ rozchichotá se Anny a otočí se zády ke kameře, aby skryla své rozpaky. „Zůstaň stát, jinak se to nezdaří – řekla dívka vojákovi,“ pokračuje režisér v oplzlých vtípcích a úplně tím Ondrákovou odbourá. Ta už se nezmůže ani na slovo a zalyká se smíchy. 

Zůstaň stát, jinak se to nepovede, nabádá režisér herečku

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

5. 09. 2014 | 11:35

Zavří­t reklamu