Supí kámen v chrámu Göbekli Tepe, podle vědců je na něm vyryta informace o dávném dopadu komet.

Supí kámen v chrámu Göbekli Tepe, podle vědců je na něm vyryta informace o dávném dopadu komet. | zdroj: sciencealert.com


Rytiny na kameni říkají, že Zemi zasáhl meteorický roj před 13 tisíci lety

TÉMATA: archeologie | nálezy | záhady | meteority

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 12. 2017 | 12:00

Výzkumníci rozluštili nápis v tureckém chrámu Göbekli Tepe. Zjistili, že vydává svědectví o dávném dopadu meteorického roje, ke kterému došlo před 13 tisíci lety.

Göbekli Tepe je nejstarší chrám na světě. Vědci z univerzity v Edinburgu našli v jeho zdech rytiny, které se jim podařilo rozluštit. Odhalili spojitost mezi událostmi, které se děly před 13 tisíci let na obloze. V té době probíhala na Zemi malá doba ledová, která trvala 1000 let. Hlavní dosavadní hypotézou o tom, proč k této malé době ledové došlo, je, že na Zemi dopadl meteorit. Rytiny v chrámu Göbekli Tepe tuto hypotézu potvrzují, protože vyprávějí právě o dopadu meteoritů.

Podle vědců z Edinburgu je Göbekli Tepe nejen prastarý chrám, ale sloužil také jako observatoř, z níž bylo možné pozorovat oblohu. "Jeden z jeho pilířů měl sloužit jako přípomínka té devastující události," říká výzkumník Martin Sweatman. 

Göbekli Tepe byl postaven 9000 let před Kristem, 6000 let před Stonehenge. Události ztvárněné v rytinách na jeho sloupech jsou ale ještě o 2000 let starší. Rytiny byly nalezeny na takzvaném Supím kameni. Znázorňují různá zvířata, což vědci nedokázali rozluštit. Sweatman a jeho tým se domnívají, že zvířata symbolizují souhvězdí a jde vlastně o pohled na oblohu. Ukazují rovněž skupinu komet dopadajících na Zemi. Na kameni je také vyryta postava muže bez hlavy, což by mělo symbolizovat katastrofu pro celé lidstvo právě v podobě dopadu meteoritů. 

Vědci nasimulovali toto postavení hvězd a zjistili, že k události došlo 10 950 let před Kristem. Právě v době, kdy měl podle mnoha teorií dopadnout meteorit, který způsobil malou dobu ledovou.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 12. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu