válkaČeskoslovenskoobjevy

Rychlý rádiový záblesk ze vzdálené galaxie přichází každých 16 dní

Rychlý rádiový záblesk ze vzdálené galaxie přichází každých 16 dní
Zdroj: livescience.com

Teleskop odhalil první rychlý rádiový záblesk (Fast Radio Burst, zkratka FRB), který se objevuje v pravidelném intervalu. Ten činí 16 dní. Nic podobného nebylo doposud nikdy zpozorováno.

Tomáš Chalupa 5. března 2020

První FRB byl zachycen v roce 2007, ale pocházel z dat, která byla pozorována už v roce 2001. Od té doby jich byla identifikována celá řada, ale jen málo z nich se opakovalo a žádný se neopakoval v nějakém měřitelném pravidelném intervalu.

Výboj označený FRB 180916.J0158+65 pochází ze spirální galaxie vzdálené 500 milionů světelných let od Země. To je mimochodem nejbližší FRB, který byl zachycen, ostatní pocházejí z ještě vzdálenějších galaxií. Teleskop CHIME Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment v Britské Kolumbii zaznamenal celkem 28 záblesků v období mezi 16. zářím 2018 a 30. říjnem 2019. Po čtyři dny se objevovaly záblesky velmi často, někdy i každou hodinu a pak se na 12 dní úplně odmlčely, poté se celý koloběh znovu opakoval, opět čtyři dny aktivity a 12 dní pauzy.

Vědci zatím netuší, co je zdrojem samotných záblesků, proto nejsou schopni ani určit, co je důvodem této pravidelnosti. Mimozemšťané to ale prý jistě nejsou, zřejmě celý jev bude nějak souviset s rotací vesmírného tělesa nebo s jeho oběžnou drahou. Jinak ale vědci zatím mají ohledně FRB mnohem více otázek než odpovědí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu