válkaČeskoslovenskoobjevy

Ryby nejsou němé, ale stejně jako ptáci zpívají sborem za úsvitu

Ryby nejsou němé, ale stejně jako ptáci zpívají sborem za úsvitu
Zdroj: sciencealert.com

Jedním z nejzarytějších mýtů v biologii je víra, že ryby jsou němé. Zlatá akvarijní rybička možná je tím nejtišším domácím mazlíčkem ve vašem domě, ale ve skutečném moři vydávají ryby nejroztodivnější zvuky, které naše lidské ucho ovšem neumí zachytit. Nyní vědci mají důkaz, že stejně jako ptáci také ryby každý den pějí sborově za úsvitu i za soumraku.

Yvonne Pokorná 10. listopadu 2016

V přírodě je hlasitý zvuk zřejmě nejúčinnějším způsobem, jak přitáhnout něčí pozornost. Například žabáci kvákáním lákají samičky k páření, prérijní psi kňučením varují druhé před nebezpečím a ptáčata svými kvikotem dávají najevo, jak jsou šíleně hladové. Výjimkou ovšem nejsou ani ryby. I ony pomocí nejrůznějších zvuků vábí k sobě partnery, urovnávají teritoriální spory či loví potravu. Podle novinářky Emily Anthes z The New Yorker bylo u více než osmi set druhů ryb potvrzeno, že vyluzují nějaký druh zvuku. Některé z nich se dokonce mezi sebou dohadují obzvlášť hlasitým způsobem.

“Poslouchám skřehotání, klokotání a prskot ryb už téměř 30 let, ale stále mě to udivuje svou růzností,” řekl pro New Scientist Robert McCauley z Curtin University v Západní Austrálii. Jeho tým 18 měsíců zkoumal rybí zvuky u pobřežních vod Port Headland a za tu dobu dokázal identifikovat sedm odlišných chórů, které se se ozývaly jak při východu, tak i západu Slunce. Poslechněte si nahrávku tří z nich.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu