válkaČeskoslovenskoobjevy

Rybaření na sirný oheň má na Tchaj-wanu tradici, která ale končí

Mnoho různých rybářských kultur po celém světě používá k lovu světlo. Ryby, zejména makrely, sardinky či šproty, jsou světlem přitahovány, takže je pak velmi snadné je všechny ulovit do sítě. Na Tchaj-wanu se používá k tomuto účelu sirný oheň.

Tomáš Chalupa 6. května 2021

Dříve se k navnadění ryb používaly plynové lampy, dnes jsou to generátory, které napájejí silné žárovky. Ale na Tchaj-wanu je doposud běžný tradiční způsob lovu na sirný oheň. V praxi to vypadá tak, že se na konec bambusové hole dá špetka sirného prachu a ten se zapálí. Vznikne celkem efektní pochodeň, která v noci ozáří hladinu a vzbudí zájem ryb. Ty v celých hejnech jako šílené vyskakují z vody a doslova samy skáčou do sítí a lodí.

Dříve se takového lovu účastnily stovky lodí, dnes zbývají poslední tři. Tak to alespoň popsali v roce 2016 novináři, kteří se tradičního lovu zúčastnili. Rybáři mohou tímto způsobem lovit v období od května do července. Za jednu vydařenou noc naloví i čtyři tuny sardinek. Tradice přesto pomalu, ale jistě vymírá, mladí lidé o rybolovu jakožto způsobu obživy neuvažují, tradiční lov je nezajímá. A není se co divit. Je to tvrdá práce bez jistoty stálých příjmů, v konkurenci velkých rybářských korporací malí rybáři sbírají jen drobky z toho, co zbude. Sirnou pochodeň tak dnes drží parta šedesátníků, která ví, že je poslední generací lovící ryby na sirný oheň.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu