Sonarový obraz odhalil na dně jezera Loch Ness hlubokou průrvu, kde se možná před zraky lidí skrývá legendární lochneska.

Sonarový obraz odhalil na dně jezera Loch Ness hlubokou průrvu, kde se možná před zraky lidí skrývá legendární lochneska. | zdroj: dailymail.co.uk


Rybář odhalil v jezeře Loch Ness hluboký příkop. Skrývá se právě tam slavná příšera?

TÉMATA: záhady | loch ness |

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 01. 2016 | 14:00

Ohledně lochnesské příšery panuje mnoho dohadů a spekulací. Například se neví, kde vlastně tajemný tvor celá ta desetiletí žije, když sonary propátraly celé dno jezera. Nyní se ukazuje, že jezero je mnohem hlubší. Je v něm totiž průrva, kde by Nessie klidně mohla žít.

Hluboký přikop na dně jezera odhalil bývalý rybář a současný majitel výletní lodi Keith Stewart. Maximální hloubka jezera tak nyní činí 274 metrů, což je o téměř 30 metrů více, než kolik se doposud naměřilo. Hluboká průrva vede asi 11 kilometrů od města Inverness. Nález příkopu překvapil i samotného nálezce. "Nikdy jsem nevěřil na lochneskou příšeru. Ale před dvěma týdny jsem získal sonarový kontakt s něčím, co leželo na dně a mělo dlouhý krk. Když jsem se na místo vrátil, už to tam nebylo. Začal jsem tam pořádně měřit sonarem a našel jsem tuhle průrvu, která je o  23 metrů hlubší než Edwards Deep, nejhlubší změřené místo v jezeře. Nevím, jak je průrva dlouhá, ale několikrát jsem se tam vrátil, abych ověřil měření," vysvětluje Stewart.

Tím rozvířil spekulace o tom, že právě v této rozsedlině může žít ona tajemná lochneská příšera. "Vrhá to na celou věc nové světlo. Měli jsme za to, že jezero Loch Ness je 240 metrů hluboké, teď vidíme, že je to mnohem více. Možná je zde podobných průrev ještě víc. Právě tady by mohla žít Nessie i celá její rodina," raduje se prezident Fanklubu Nessie Gary Campbell. Musí se podle něj začít s podrobnějším výzkumem, který by měl odhalit, zda průrva náhodou není obydlená. Tak uvídíme, zda někdo něco zajímavého zase v Lochnesském jezeře uvidí. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 01. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu