Příběh Ryana Whitea veřejnost poučil, že AIDS se netýká jenom homosexuálů a narkomanů a obětí se může stát kdokoliv.

Příběh Ryana Whitea veřejnost poučil, že AIDS se netýká jenom homosexuálů a narkomanů a obětí se může stát kdokoliv. | zdroj: wikipedia.org


Ryan White - chlapec, který ve 13 letech dostal AIDS

TÉMATA: nemoc | aids | děti

user-avatar

Simona Knotková

27. 03. 2020 | 13:00

V půli 80. let byl třináctiletému Ryanu Whitovi diagnostikován AIDS. Virem HIV se nakazil během krevní transfúze. Kvůli nevyléčitelnému onemocnění si vytrpěl šikanu i posměch.

Ryan White se narodil s hemofilií typu A – poruchou srážlivosti krve. Aby mohl fungovat, každý týden chodil na transfúzi. Právě ta se mu stala osudnou. Když byl v prosinci roku 1984 hospitalizován s těžkým zápalem plic, lékaři mu zjistili AIDS. Ryanovi bylo teprve třináct let.

I když se jeho zdravotní stav na začátku dalšího roku zlepšil, chlapci bylo zakázáno vrátit se mezi spolužáky a pokračovat ve studiu. Proti tomuto zákazu vystoupilo množství studentů, rodičů i učitelů napříč zemí. Výzkum AIDS byl v té době teprve v začátcích a kolem přenosu nemoci panovalo množství mýtů. Po měsících boje se ale Whiteovi dočkali spravedlnosti a Ryan se mohl vrátit do školní lavice. Neobešlo se to bez potíží. V den jeho návratu zůstala skoro polovina studentů doma.

Se šikanou a diskriminací se chlapec setkával nejenom ve škole, ale také v rodném městě Kokomo, kde byl pravidelným terčem urážek a posměchu obyvatel. "Teplouš" byla jedna ze slušnějších nadávek. Jednoho dne na dům Whiteových někdo dokonce vystřelil. Pro rodinu to byla poslední kapka a z Kokoma se okamžite vystěhovali do Cicera. Zde se Ryan konečně setkal s lidským přístupem. Předem informovaní studenti se mu nebáli při představování podat ruku.

O co horší byl přístup ignorantské a homofobní veřejnosti, o to větší oblibě se těšil v médiích a mezi celebritami. Ryan White se v období krize AIDS stal chlapcem z plakátů, který z televizních obrazovek vzdělával širokou veřejnost o nemoci a podílel se na množství charitativních kampaní. Mezi jeho slavné kamarády patřil Elton John, Michael Jackson či prezident Ronald Reagan. Všechno bylo ale jenom dočasné.

Na začátku roku 1990 se Ryanův stav rapidně zhoršoval. V březnu byl hospitalizován s dýchacími potížemi. Domů se už nikdy nevrátil. Zemřel 8. dubna 1990 ve věku osmnácti let.

Ronald Reagan po jeho smrti prohlásil: "Dlužíme Ryanovi ujištění, že strach a ignorance, které ho provázely doma a ve škole, budou vymýceny. Dlužíme Ryanovi naše otevřená srdce a mysli vůči těm, kteří mají AIDS. Dlužíme Ryanovi náš soucit, péči a toleranci vůči těmto lidem a jejich rodinám. Ta nemoc je děsivá, ne lidé, kteří ji mají."

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

27. 03. 2020 | 13:00

Zavří­t reklamu