Růže z Jericha je fascinující tajemná rostlina, která roste hlavně v extrémně suchých oblastech.

Růže z Jericha je fascinující tajemná rostlina, která roste hlavně v extrémně suchých oblastech. | zdroj: shutterstock.com


Růže z Jericha: Květina vzkříšení je jedním ze symbolů Vánoc

TÉMATA: rostliny | metabolismus | vánoce | divy přírody

user-avatar

Yvonne K.

25. 12. 2019 | 09:00

Vánoce byly od pradávna časem kouzel, magie a tajemných zázraků a patřily k nim magické symboly. Jedním z takových je i růže z Jericha, pouštní rostlina, která je zázračná tím, že ji nezničí ani mnohaleté sucho, a když se opět potká s vodou, jako zázrakem obživne.

S růží ji pojí jen její lidový název, jinak s ní má pramálo společného. Choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica), jak zní její přesný botanický název, je jednoletá bylina z čeledi brukvovitých a žije v písčitých pouštích od Sýrie přes Palestinu a Izrael až po Egypt. V tomto nehostinném prostředí dokážet přežívat pozoruhodným způsobem. Když vyschne, uvolní své kořeny a suché větévky stočí do pevného a přitom lehkého klubíčko.To pak vítr kutálí pouští, dokud se rostlina nedostane na vlhké místo. Takto může urazit kilometry dlouhou trasu a vydržet bez vody i dlouhá léta. Když je zvlhčena, během krátké doby se béžově šedivá koule opět rozvine do růžice, zazelená se a rozkvete droboučkými bílými kvítky. Jde tak o kompletně reverzibilní (vratný) proces, který se může několikrát zopakovat. Proto se jí říká květina vzkříšení. 

Za tuto schopnost vděčí růže z Jericha přítomnosti trehalózy, neredukujícímu cukru ze skupiny disacharidů, který sehrává důležitou roli v takzvané kryptobióze – stavu, který spočívá v pozastavení metabolických procesů. Do tohoto stavu vstupují některé jednodušší organismy, když se podmínky prostředí stanou extrémními a nepříznivými. Spouštěcím impulsem může být vyschnutí, mráz či nedostatek kyslíku. V kryptobiotickém stavu ustávají veškeré metabolické pochody a neprobíhá ani rozmnožování, vývoj či oprava tkání. Organismus v kryptobiotickém stavu může v podstatě žít neomezeně dlouho, dokud se podmínky prostředí nevrátí do normálního stavu. V ten okamžik pak organismus opět obnoví svůj metabolismus.

Tato zvláštní schopnost znovuzrození vedla ke vzniku různých mýtů a pověr spojených s růží z Jericha. Rostlina byla nalezena také v hrobkách faraonů, kde dokázala v suchu přežívat až 4000 let. Růže z Jericha je známá i pod jménem Ruce panny Marie. Legenda říká, že tuto rostlinu věnovala Marie jako poděkování při útěku do Egypta. 

Dnes jsou choulivky jerišské ve Střední a Jižní Americe nezbytnou součástí vánočních stolů a pomáhají oživit atmosféru Vánoc. Lidé věří, že přinášejí štěstí a často si je pořizují jako dárek pro své blízké. Ve woodoo rituálech slouží k vymítání špatné energie a v kubánském kultu santería se používají jako magnet na získání lásky, štěstí, a dokonce i peněz.

V našich končinách ji seženete jen vzácně, pod označením růže z Jericha se obvykle prodává vraneček (Selaginella lepidophylla), jenž se přirozeně vyskytuje v suchých oblastech Mexika a Texasu. Vlastnosti má však podobné. V suchém stavu přežije dlouhý transport do Evropy v poštovním balíku, a když den před Štědrým dnem vložíte vraneček do talíře s vlažnou vodou, do rána se vám krásně rozvine a začne se zelenat. user-avatar

Yvonne K.

25. 12. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu