válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusy pobouřil trailer amerického filmu o jejich ikoně

Rusy pobouřil trailer amerického filmu o jejich ikoně
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 9 fotek+ 10 fotek

Anastasia není historický snímek, je to americké fantasy, ovšem částečně vycházející z historických ruských reálií. A právě Rusové jsou z filmu, respektive zatím z traileru, pořádně naštvaní.

Tomáš Chalupa 28. září 2020

Velkokněžna Anastázie Nikolajevna byla skutečná historická postava. Byla nejmladší dcerou posledního ruského cara Mikuláše II. Pro její veselou a nespoutanou povahu se jí přezdívalo Rarášek. Není divu, že si ji američtí tvůrci vybrali pro svůj film, z carské rodiny byla široko daleko nejsympatičtější. Problém je v tom, že osud Anastázie byl velmi tragický. Spolu s celou carskou rodinou (rodiči a všemi sourozenci) byla v noci ze 16. na 17. července roku 1918 zavražděna na rozkaz bolševiků ve sklepě Ipaťjevova domu v Jekatěrinburgu. Protože si velkokněžny předtím do šatů zašily své diamanty (kvůli obavám z odcizení), jejich utrpení se prodloužilo, neboť se kulky od diamantů odrážely. Některé z dívek byly ubodány bajonety. Za své utrpení byla Anastázie společně s rodiči a sourozenci v roce 2000 kanonizována pravoslavnou církví jako mučednice.

Americký film pojednává o tom, že se Anastázii před bolševiky podařilo uprchnout tajným kouzelným portálem, který ji přenesl nejen do jiného místa, ale i do jiného času. Konkrétně do Spojených států amerických roku 1988. Pak už se začne odehrávat klasický film pro teenagery, kdy si Anastázie najde kamarádku Megan a spřátelí se s její rodinou.

Thumbnail # Muž s kinoaparátem je 8. nejlepší film všech dob
Mohlo by Vás zajímat:

Muž s kinoaparátem je 8. nejlepší film všech dob

Přestože trailer k filmu byl vydán už v dubnu, větší pozornosti se mu dostalo až nyní. A není to zrovna pozornost pozitivní, Rusové kvůli filmu doslova zuří. Jednak jim vadí, že Američané zpodobňují jejich národní hrdinku v poměrně prostoduchém filmu. „To je jako točit sitcom o 11. září,“ napsal jeden z těch, kteří trailer kritizovali na sociálních sítích. Další lidé byli pobouřeni scénou, ve které Anastázie jí špagety rukama. „Členové královské rodiny snad byli dost civilizovaní, aby používali u jídla příbor,“ rozčiloval se další uživatel.

Nejvíce však pobuřuje samotný fakt, že si Američané prostě půjčují ikonickou ruskou postavu. Odkazují na to, že Amerika si své vlastní významné postavy dějin opečovává a nedovolí jejich zesměšňování, ale u Ruska si to bez problémů dovolí. „Mějme na paměti, že hlavní postavou je brutálně zavražděná mladá dívka,“ poukazuje jeden z komentářů na fakt, že dělat si z ní legraci je naprosto nemístné.

Není to přitom první případ, kdy Hollywood zpracoval tuto tématiku. Film Anastasia z roku 1997 byl nominován na Oskara a jeho recenze byly velmi pozitivní. To ale zřejmě nebude případ tohoto nového snímku.

Další články

Zavří­t reklamu